Årsresumé — vår VD Fredrik Engdahl summerar 2023

21 december, 2023

Vår VD, Fredrik Engdahl, går igenom vad som hänt på Boneo under 2023. Fredrik berättar mer om hur det är att vara VD såväl som vilka mål och utmaningar Boneo mött under året. Sist men inte minst så ger Fredrik en hint om vad som komma skall under 2024. 

2023 lider mot sitt slut. Hur skulle du sammanfatta året och vad är fokus för 2024?

2023 har varit ett utmanande år för alla inom fastighetsbranschen och för vår del har vi fokuserat på att jobba ännu hårdare med att skapa värde för alla våra anslutna mäklare och säljare som publicerar bostadsannonser på Boneo. Exempel på det är att vi har lanserat nya, unika annonseringstjänster och paket för säljare, fler och bättre leadstjänster till mäklare samt ökat vårt Customer success-team med vårt senaste tillskott, Filip Ullhag. Nu kan vi nå ut och hjälpa ännu fler av våra anslutna kontor och mäklare att framgångsrikt använda Boneo, skapa nöjda säljare och vinna fler affärer. Fokus 2024 är att fortsätta investera mer i allt vi redan gör, dvs fortsätta förbättra våra produkter, bostadsportal och leadstjänster till mäklare. Skapa mer kännedom hos köpare och säljare om Boneo samt ansluta ännu fler mäklarbolag och kontor till Boneo. På produktsidan kommer vi bland annat fokusera på att göra det enklare för kontorsägare och mäklare att få en överblick över värdet man får från Boneo. Detta i form av annonserings-, och leadsstatistik samt se hur många bostadsannonser som betalats av säljare. Därtill även nya tjänster för att skapa ännu fler leads.

Hur ser du på Boneos roll inom fastighetsbranschen?

Boneo fyller en viktig roll just nu som en bostadsportal som tar en annan position jämfört med övriga aktörer och att vi kan ta beslut för en långsiktig strategi som egentligen bara drivs av en sak: att skapa värde för mäklarbranschen, köpare och säljare. Vi har inga andra intressen eller agenda.

Boneo har genomgått flera förändringar och uppgraderingar under året för att förbättra användarupplevelsen. Vilka specifika initiativ och funktioner ser du som mest framgångsrika/viktiga?

Den största förändringen skulle jag säga är att vi uppdaterat vårt varumärke och byggt om hur Boneo ser ut och fungerar som bostadsportal på webb och mobilapp, allt för att ligga i framkant som en modern och innovativ tjänst och plats för bostadsletare och säljare. Vi är inte på långa vägar klara, men har tagit stora steg och vi kommer nog aldrig bli klara. En annan framgång under året är att vi är nu en ledande bostadsportal som samlar flest kommande försäljningar på ett och samma ställe. En annan milstolpe är att man nu kan ta del av nya Till salu bostäder först med hjälp av appen, där har vi nu tagit en tydlig position på marknaden som vi kan bygga vidare på. Samma sak för säljare, där Boneo hjälper till att hitta fler köpare till din bostad tack vare våra unika matchningstjänster och den unika spekulant- och målgruppsdata vi sitter på.

Vad är det mest utmanande och givande i ditt jobb som VD på Boneo?

Det som är kul men också utmanande med fastighetsbranschen är att den på ytan ser väldigt enkel ut, men ju mer man lär sig desto mer inser man hur komplex den är och hur många olika intressen det finns att ta hänsyn till. Det är därför jag tror vi ser så många olika nya aktörer som kommer in och ska erbjuda nya digitala tjänster till mäklare, köpare och säljare för att det verkar så enkelt att exempelvis bara “bygga en bostadsapp”, men man har ofta helt missat att förstå vad som verkligen får en bostadsaffär att gå ihop och driver värde, samt förståelse för mäklarens och kontorsägarens affär på djupet. 

Med teknologiska framsteg som påverkar fastighetsbranschen, hur ser du på Boneos roll i att stödja mäklarna med verktyg och innovation för att möta framtidens utmaningar och möjligheter på bostadsmarknaden?

Jag är teknikoptimist och övertygad om att ny teknik kommer leda till bättre affärer och mer värde för alla – både mäklare, köpare och säljare. Jag tror också starkt på att alla ska göra det de är bäst på och att man ska använda verktyg som stöttar en i det man gör bäst, inte försöka göra allt själv. Därför ser jag som Boneos viktigaste bidrag att genom vår plattform och teknik hjälpa mäklare göra fler och bättre bostadsaffärer och få ännu nöjdare kunder. 

Relaterade artiklar

Senaste Inläggen