Unikt koncept när familjen Röjland öppnar HusmanHagberg Borås.

30 december, 2020

Viktigast av allt är familjen. Några som med säkerhet skriver under på det är familjen Röjland. Med passion, kärlek och faktiskt mycket dokumenterad erfarenhet startar mamma Carina och syskonen Ida och Fredrik Röjland nu upp HusmanHagberg Borås. Boneo ringde upp mäklarfamiljen och tog reda på mer.

I textilstaden Borås är Röjland redan ett välbekant namn i bostadsbranschen. Carina Röjland-Lindberg har nämligen många år som framgångsrik mäklare på sitt cv. Hon är faktiskt en av de allra mest framgångsrika mäklarna i staden.  Hennes yrkesval och passion delas av dottern Ida Röjland, som också hon har valt mäklaryrket. Att välja mäklaryrket ter sig nästan som en familjetradition i släkten Röjland. I skolbänken sitter nämligen Idas bror, Fredrik Lindberg, redo att också kliva ut på bostadsmarknaden. Med all denna bostadskompetens i familjen så är det inte så anmärkningsvärt att trion nu startar ett helt nytt mäklarkontor tillsammans. Att driva familjeföretag är i sig inget unikt. Men familjen Röjlands koncept däremot är tämligen nytt för mäklarbranschen. Boneo ville såklart ta reda på mer.

När Boneo ringer upp Ida Röjland så är det fullt upp med att iordningställa kontoret inför öppningen om några dagar. Någon fest blir det av förklarliga skäl inte, men kontoret vill de såklart få fint till öppningen den 2 januari, då kontoret ska vara up and running. Ida, Carina och Fredrik är alla samlade framför telefonen som är satt på högtalare på kontoret. Det är tydligt att alla familjemedlemmarna går in helhjärtat i det här projektet;

–       Vi kommer driva HusmanHagberg Borås med passion och hjärta. Alla tre kommer vara fullt insatta i kontorets alla förmedlingar, för att tillgodose kundens bästa. Kunderna är det viktigaste för oss, och för att bostadsresan ska bli så lyckosam som möjligt är tillgänglighet och kommunikation de viktigaste grundstenarna i vårt samarbete, säger Carina Röjland-Lindberg.

På HusmanHagberg Borås kommer alltså kunderna inte behöva vänta tills den mäklare som förmedlar ett objekt har möjlighet att ringa tillbaka, något som Ida Röjland understryker;

–       Vi har alla varit med om att vi försökt nå någon på morgonen och först får svar på eftermiddagen eller ännu senare. Så kommer det inte vara hos oss, här är det alltid någon som svarar, och som kan svaret på din fråga, fortsätter Ida Röjland.

Det är inte bara familjen Röjland som är välkända i Borås, det kan man också säga om huset där familjen startar upp sin verksamhet. Mitt i Borås ligger det anrika och vackra huset Alphyddan som tidigare varit disponentvilla. Insidan är också en spegling av det som många bostadsspekulanter söker i sin jakt på drömbostaden. Att trion kommer trivas här är det ingen tvekan om;

–  Det är verkligen ett jättefint hus att få befinna sig i. Här finns både gamla trägolv, öppen spis och stuckaturer, säger Ida glatt över telefon.

Att det blev just barnen som fick bli kompanjoner när Carina startar sitt första egna kontor efter 11 framgångsrika år som mäklare, var helt självklart för henne;

–   Det är ju drömmen att få driva företag på det här sättet. Dels kunna göra det jag brinner för och dessutom få göra det med de som betyder allra mest för mig, säger Carina till Boneo.

I många år har Carina fått frågan om varför hon inte startar eget och att det blev en dröm som förverkligades just det här året har dottern Ida sin egen teori om;

–   Det är ju ett minst sagt speciellt år, ett år där vi alla har förstått vad som faktiskt är viktigt i livet, så tiden var verkligen inne nu, säger hon.

Att det har varit ett utmanande år för de flesta är väl egentligen en beskrivning i underkant. I början av pandemin så var det fler än Carina och Ida Röjland som var oroliga för effekterna för just bostadsmarknaden, men när Carina summerar året så blev det inte så katastrofala följder rent yrkesmässigt som hon först föreställt sig;

–       I våras var det lite oroligheter, man hade själv tankar om ’hur ska detta bli?’. Men i slutändan så behöver ju alla ändå en bostad. Till exempel brukar juli månad vara lugn för oss, men det kan man inte säga om det här året. Jag sålde 19 bostadsrätter på 10 dagar. Så från att det var lite försiktighet, till att priserna gick upp istället för ner, och högt tryck på affärerna, säger Carina Röjland-Lindberg.

Och inget ont som inte för något gott med sig, menar Carina. Till exempel tycker hon att de mer exklusiva visningar som de tvingas ha idag faktiskt har fördelar både för henne och för kunden;

–       Jag kan lägga ner mycket mer tid på en spekulant nu när vi har visning, än när det kom 20 personer på en gång. Det har verkligen ett stort värde för våra kunder. Så det tror jag kommer bli det nya normala för många, säger Carina.

Nu krävdes det ingen pandemi för att hennes barn skulle få en nära relation. Banden mellan Ida och Fredrik har alltid varit starka.  ’De har en helt fantastisk relation’ understryker mamma Carina över telefon. Någon större friktion lär det alltså inte bli på kontoret syskonen emellan. Carina och dottern Ida lär inte heller behöva någon teambuilding, de har nämligen redan jobbat ihop i 3 år. Den enda skillnaden är nu att de får göra det i ett gemensamt företag. I vilket brodern Fredrik Lindberg kommer att ta rollen som kontorschef. För honom såg det dock till en början ut att bli en annan karriär. Han är nämligen utbildad byggnadsingenjör men är nu alltså mitt i en utbildning för att också bli mäklare.

Att det finns underlag för ytterligare ett mäklarkontor i Borås råder det ingen tvekan om. Efter 11 år som mäklare så är det få som har så bra koll på marknaden i staden som Carina. Borås är också en stad som har en intressant utveckling. Stadskärnan blir större och större och trenden med att bygga på höjden, dvs på befintliga tak, har också kommit hit;

–  Det är verkligen en stad som lever upp, säger Ida Röjland och man hör att hon trivs i staden.

Hon har faktiskt också en del att jämföra med. En tid bodde hon i Stockholm och från den tiden minns hon hur mycket tid hon faktiskt lade ner bara på att ta sig fram i stan;

–  Skulle jag ta mig från Kungsholmen till söder så kunde det ibland ta 40 minuter, till skillnad mot Borås där det tar max 20 minuter att ta sig genom hela staden, säger Ida.

Även Fredrik har provat att bo i en större stad. Han minns sin tid i Göteborg med glädje men har precis som Ida landat i tanken att Borås ändå är den bästa platsen att bo på;

–  Det är mer lagom här. Här har man allt man behöver och om man nu vill ha lite mer puls så ligger ju Göteborg bara 45 minuter bort, säger han.

Om bara några dagar öppnar alltså HusmanHagberg Borås och när år 2021 ska summeras om dryga 365 dagar så hoppas Ida Röjland att det kan göras med orden;

–       Ett glädjefyllt år, fullt med passion och supernöjda kunder, säger Ida.

Som sista fråga innan boneo avslutar intervjun med familjen Röjland ville vi veta vad de skulle säga till år 2020 om det var en person;

–       Hoppas vi aldrig ses igen!, säger Fredrik Röjland och får starkt medhåll av mamma Carina och systern Ida.

Boneo önskar självklart Carina, Ida och Fredrik lycka till med bostadsaffärerna i Borås. 

Hemsida: HusmanHagberg Borås

 

Relaterade artiklar

Senaste Inläggen