Nu säljs detta charmiga och trivsamma hus byggt 1932. Här har samma ägare bott och trivts i 24 år. Villan är mycket väl omhändertagen och har renoverats löpande, se fullständig renoveringsbeskrivning under bostadsfakta. Till exempel finns ett nytt duschrum från 2022, dränering och isolering 2010 samt nya hängrännor och stuprör 2010 och löpande utförda takarbeten. Stor och barnvänlig tomt om 1 261 kvm som passar utmärkt för odling eller lek. Villan är idylliskt belägen i uppvuxet villaområde med främst äldre villabebyggelse. Härlig och solig uteplats som vetter mot den stora trädgården. På tomten finns även en stor förrådsbyggnad med gott om förvaringsutrymmen eller möjligt garage.
Villan har 2 plan ovan mark samt ett källarplan. På entréplanet finns ett nybyggt duschrum från 2022. Golv i kök och hall har nyligen slipats och köket har fräschats till med nya vitvaror. Här finns även ett vardagsrum, matrum samt inglasad veranda. Övre plan med tre sovrum samt hall med balkong. Källarplanet har gott om förvaringsutrymmen men kan även inredas med ytterligare ett sovrum vid behov. Källaren har även tvättstuga samt ytterligare badrum/duschutrymme med renoveringsbehov. Bergvärme (installerat 2004) ger bra driftskostnad.
Det är endast ca 1 km till T-bana och ca 1,5 km till Stuvsta pendeltågsstation. Stensängsskolan (F-6) finns i villakvarteret och Stuvsta Market med stora Coop, Pizzeria, Sushi/Thairestaurang, Flügger färg, Arken Zoo och grillkiosk. Önskar du ut och promenera finns fina promenadstråk i Kräppladalen som nyligen fått en parkliknande uppfräschning med slingrande vattenformationer endast några hundra meter från huset. Därtill finns Älvsjöskogens naturreservat inte långt bort.