Snyggt, modernt, stilrent. Detta är verkligen en lägenhet att älska!
Detta är en lägenhet som höjer sig över mängden! Det höga fria läget ger ett härligt ljus i lägenheten samtidigt som man kan röra sig ogenerat och njuta av den fina utsikten. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum ger härliga sällskapsytor både till vardags och fest. Här blir det naturligt att umgås och den möblerbara balkongen ger ytterligare sällskapsyta.
Här finns tre sovrum i storlek från 7 till 14 kvm. Alla med fin ljus interiör och fönster med bra ljusinsläpp. Lägenheten har både bad- och duschrum, båda snyggt stilrent inredda, och badrummet har både tvättmaskin och torktumlare vilket gör att man inte behöver passa några tvättstugetider. Dessutom gör dubbla toaletter att man slipper köbildning på morgonen!
Inom några minuters promenad finns Skarpnäcks skola är en grundskola från förskoleklass upp till årskurs 9. Skolan har ca 950 elever, de flesta från närområdet då skolan är populär och har ett högt söktryck.
Kärrtorp är en av de förorter som har ett levande centrum med små mysiga butiker, caféer, restauranger och t.o.m. egen biograf och teater - Reflexen. Tunnelbanan ligger bara 1 minut från porten och bussar finnss utanför porten, här går det snabbt att komma bort!
Lugnt belägen nära skog och natur samtidigt som Södermalms uteliv ligger endast 10 minuter bort med tunnelbanan. I närbelägna Nackareservatet finns Björkhagens fina 9-hålsbana och Söderby- och Källtorpssjön med fina badmöjligheter. I närområdet finns fina motionsspår av olika längd genom skogen och ett populärt utegym.