I Hersbys villakvarter stoltserar denna magnifika 20-talsvilla med en totalyta om hela 451 kvadratmeter, uppdelat på två plan samt inredd källare och vind. Huset är genomgående renoverat och här är bara att flytta in. Här möter ursprungscharm, med bland annat spröjsade fönster, väl tilltagen takhöjd och eldstäder, moderna faciliteter såsom snygga badrum och lyxigt spa i källardelen.
Optimalt läge på ön med närhet till vackra Kyrkviken och dess strandpromenad. Gångavstånd till Lidingö Centrum, skolor, förskolor och gymnasium samt till Lidingövallen med fotbollsplan, friidrott, ishockeyrink och tennishall. Detta är verkligen ett perfekt utgångsläge på Lidingö med utmärkta kommunikationer och utfartsvägar nära.
Spännande fastighet som idag inrymmer tre olika bostadsdelar där en del med fördel används som huvudbostad. Denna består av kök och matplats i öppen disposition samt med ett vardagsrum i anslutning. Hall och badrum. En trappa upp finns hela sju rum samt två stora badrum. Därtill balkong med utgång från övre hall samt öppen spis. Ytterligare en trappa upp finns en gigantisk inredd vind med fönsterkupor och öppen spis. I källaren finns renoverat spa med bastu samt tvättstuga och förvaringsmöjligheter. Därtill access till en av uthyrningsdelarna som även kan nås med separat ingång från husets gavel. Den är ca 55 kvm och består av kök och vardagsrum i öppen planlösning, sovrum samt tillgång till WC och dusch.
Den andra uthyrningsdelen nås via separat entré från framsidan och är en 3:a om ca 75 kvm. Här finns kök, vardagsrum, sovrum samt badrum.
I och med dessa uthyrningsmöjligheter kan huset nyttjas på många olika sätt. Möjligheterna är många och passar perfekt för den stora familjen eller dig som lockas av att kombinera boende och intäkter. För den som önskar kan självfallet uthyrningsdelarna återställas för att integreras med huset, såväl båda som en av dem.
Härlig utemiljö med en stor, solig altan som bjuder in till långa grillkvällar och den plana tomten om 912 kvm är lummigt inramad av fruktträd och blommande buskar. Parkering finns för två bilar intill huset.
Kontakta ansvariga fastighetsmäklare, Robert Nilsson och Jonas Stalquist, för mera info. Välkomna på visning!