linkedin pixel
På G!
Först på Boneo
Maglehill, Höör

Maglehillsvägen hus 6

Parhus5 rok106

Fakta

  • Pris4 295 000 kr
  • BoendetypParhus
  • Rum5 rok
  • Boyta106
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Pris/m² 40 519 kr/m²
  • Byggnadsår2026

Beskrivning

Maglehillsvägen i västra Höör är mer än en ny adress – det är starten på ett liv i balans, med närhet till natur, skola, service och tågstation. Här bor du i ett lugnt och trivsamt område, men samtidigt med närhet till Höörs centrum och goda kommunikationer vidare i regionen. Med cykel eller till fots tar du dig enkelt till skola, station, natur eller centrum – oavsett om du pendlar till jobbet eller vill ha en smidig vardag nära barnens aktiviteter.

Området ligger mycket strategiskt – både lokalt i Höör och i ett större regionalt sammanhang. Tågstationen ligger endast en dryg kilometer (4min cykel) från bostadsområdet och erbjuder täta avgångar mot Hässleholm/Älmhult eller Lund (ca 18 min)/ Malmö, och vidare ut i Öresundsregionen. För dig som pendlar ger det ett oslagbart läge där du slipper bilköer men ändå har full tillgång till en större arbetsmarknad.

Förskola & skola: Nybyggd skola (F–6) och förskola finns inom området – tryggt och bekvämt för barnfamiljer.

Service & handel: Höörs centrum ligger cirka 1 km bort med mataffärer, butiker, restauranger och caféer.

Idrott & fritid: I direkt närhet finns ny idrottshall, lekplatser och grönområden – perfekt för både vardagsmotion och barnens aktiviteter.

Naturen som granne: Maglehill omges av uppvuxen natur med gång- och cykelvägar som binder samman området med centrum och rekreationsytor.

Sex friköpta parhus med egna tomter – ett bekvämt och färdigt boende med hög flexibilitet för dig som köpare. Alla hus har färdigt anlagda trädgårdar med planterade häckar, uteplatser med både trall och stenläggning samt tillhörande förråd. Det ger dig ett nytt hem där allt det praktiska redan är på plats – inget du behöver ordna själv efter inflytt.

För dig som vill slippa mycket trädgårdsarbete finns hus med mindre, lättskötta tomter – perfekt om du vill kunna låsa dörren och resa bort utan att tänka på underhåll. Samtidigt erbjuder de större tomterna mer plats för odling, uteplatser och barnens lek. Den största tomten har dessutom ett generöst, öppet sydläge – ett perfekt val för dig som söker sol, rymd och fri utsikt.

Husen har placerats förskjutet i djupled för att skapa rymliga framsidor i västerläge, vilket ger bättre solläge och en naturlig distans mot gatan – en lösning som både tillför ljus, luft och ett lugnare intryck från gaturummet. Genom att undvika att placera husen helt på rad, visar vi också hänsyn mellan bostäderna och ger varje huskropp sin egen plats i kvarteret. Det skapar en mjukare och mer varierad upplevelse, både för de som bor här och för besökare.

Arkitekturen varierar i både takutformning och färgsättning (ej fastlagt), vilket bidrar till ett levande och välkomnande kvarter. Resultatet blir en tydlig entré till Maglehill – med ett spännande gestaltningsuttryck som känns harmoniskt snarare än enhetligt.

Samtliga hus är anpassade efter platsens naturliga former, vilket ger variation i uttryck och läge. Möjlighet till carport finns till alla bostäder, och området får en trygg, grön karaktär – med gångvägar som binder samman hemmen med omgivande natur och Höörs utbud.

Här bor du i ett lugnt och trivsamt område, men samtidigt med närhet till Höörs centrum och goda kommunikationer vidare i regionen. Med cykel eller till fots tar du dig enkelt till skola, station, natur eller centrum – oavsett om du pendlar till jobbet eller vill ha en smidig vardag nära barnens aktiviteter.

PARHUS MED VILLA-KÄNSLA
Det moderna parhuset erbjuder en bekväm och rymlig livsstil med 4-5 rum och kök, inklusive 3 standardsovrum. Här finns även möjligheten att skapa ett extra rum genom att sätta igen väggen till allrummet på övervåningen.

Köket och matplatsen är strategiskt placerade med utsikt mot framsidan, vilket skapar en trevlig kontakt med entrén och gatan utanför. Vardagsrummet är rymligt och passar utmärkt för både en bekväm soffhörna, en underhållningshörna med TV och en trevlig matgrupp för de som gillar att bjuda in vänner och familj

En fantastisk bonus är den härliga altanen som du når från vardagsrummet. Den erbjuder en perfekt plats att koppla av och njuta av utomhuslivet. Dessutom har du din egen privata trädgård på baksidan av huset, vilket ger möjligheter till trädgårdsarbete, lek och avkoppling.

På övervåningen hittar du det stora sovrummet med en praktisk skjutdörrsgarderob och en inåtgående fransk balkongdörr som släpper in massor av naturligt ljus. För de som önskar en ännu större balkong finns möjligheten att anpassa ditt hem efter dina behov och önskemål.

Området har utformats för bilparkering mellan husen eller på husets gavel. Till samtliga hus kan du välja till en carport. När projektet närmar sig säljstart finns mer information om pris och utformning.

Anmäl gärna ditt intresse redan idag för att få löpande information om projektets framsteg, planerad säljstart och hur du kan säkra en plats i Maglehill från början.

Mäklare

Camilla Axelsson
Ansvarig mäklare
Camilla Axelsson
LF Fastighetsförmedling Höör
Nya Torg 10, Höör
Agency
Agency
banner

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Maglehillsvägen hus 6
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 59 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...