Välkommen till denna imponerande villa på lugna Offerstensvägen, belägen i det eftertraktade området Sävedalen. Här bor du med ett av de bästa lägena i området, där du från både huset och dess många uteplatser har en härlig utsikt över såväl den omgivande bebyggelsen som den vackra naturen.
Villan, som erbjuder hela 187 kvm boarea och 36 kvm biarea, är både ljus och rymlig. Med sina fyra sovrum, två generösa vardagsrum och ett väl tilltaget kök med angränsande tvättstuga, finns det gott om plats för hela familjen att trivas. Här finns även två garage och mycket bra förvaringsutrymmen, vilket gör att alla behov av både bilplatser och förvaring tillgodoses.
För den som uppskattar att vara utomhus finns härliga uteplatser, däribland altaner i sydvästläge som ger möjlighet att njuta av solen hela dagen. Trädgården är välskött och erbjuder en vacker gräsmatta, bergspartier och inte minst en stor altan med en inbyggd pool (installerad 2021) – perfekt för sommarens alla härliga dagar.
Solceller installerades 2023, vilket genererar cirka 11 000 kWh per år.
Läget är optimalt med gångavstånd till både förskola, skola, service och kommunikationer. På Vallhamra torg finns ICA, vårdcentral, apotek, pizzeria och sushirestaurang mm. Härifrån nås Göteborgs city smidigt med cykel, bil eller buss.
I den direkta närheten finns också Knipeflågsbergens och Delsjöområdets naturreservat som erbjuder vacker natur med fina badsjöar, svampskogar och milsvida motionsspår och vandringsleder. I närheten ligger Vallhamra idrottsplats som erbjuder möjligheter att utöva både fotboll, friidrott, handboll, hockey och innebandy.
Här bor du i ett lugnt och familjevänligt område med närhet till både skolor, natur och goda kommunikationer, vilket gör detta till ett optimalt val för både stora och växande familjer.
Detta är ett hem och ett läge som är svårt att överträffa. Varmt välkommen att lämna en intresseanmälan!