linkedin pixel
Härjedalen

Glöte 240

Fritidshus3 rok801 224 m² tomt

Fakta

  • Pris995 000 kr
  • BoendetypFritidshus
  • Rum3 rok
  • Boyta80
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Tomtarea1 224 m²
  • Pris/m² 12 438 kr/m²
  • Byggnadsår1952
  • Dagar på Boneojuni 2025

Beskrivning

I Glöte strax utanför skidorten Lofsdalen ligger detta trivsamma fritidshus med direkt närhet till skoterled. Huset ligger med lättsam anslutning till huvudvägen och har en härlig gårdskänsla med flera fritidshus i närheten.

Huset har två sovrum, badrum med dusch och tvättmaskin samt kök med matplats och en trivsam storstuga med braskamin.

Området i och kring Glöte erbjuder ett trevligt boende för er som uppskattar närheten till orörd skog och mark. Här kan man både njuta av tystnaden och lugnet eller fylla dagarna med olika aktiviteter på fjället. Här finns fantastiska skoterspår som löper mil efter mil. Likaså fina cykelleder och vandringsstigar, perfekt för bärplockning. Vid Glötesjön, med vacker utsikt mot fjället Hovärken, finns en anlagd badplats med strand, badbrygga och bastu. Vintertid kan här finnas möjlighet till skridskoåkning och när snön lagt sig brukar ett klassiskt längdspår dras på sjön. Fisket är populärt i området och här finns många tjärnar och håar att prova fiskelyckan i, nystekt öring är svårslaget på middagsbordet!

Lofsdalen med skidbackar och MTB leder ligger bara en dryg mil bort och här finns även affärer, restauranger och all annan service, lättillgängligt året om.

Varmt välkomna att höra av er för att boka visning och för att få veta mer om både området och fastigheten.

Mäklare

Malin Nyström
Ansvarig mäklare
Lofsdalens Fastighetsbyrå AB
Lofsdalsvägen 37, Lofsdalen
Agency
Agency

Planritning

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Glöte 240
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...