Vi parkerar bilen i garaget och tar oss ner till den den sydvästra delen av området på Alfavägen! Huset är från 1979 och har därefter genomgått flera stora förbättringar. Bland annat så har taket bytts, badrum renoverats och ett användbart och väldigt trevligt uterum byggts intill täppan som gränsar mot grönområdet - Välkomna till Alfavägen 22!
Från den stensatta tomten tar vi oss igenom den nymonterade ecodörren med kodlos och når hallen. Härifrån nås tvättstugan som innehåller tvättmaskin, torktumlare och fjärrvärmeväxlaren som nyligen byttes. Vidare in i huset finns en det helkaklade badrummet och därefter det L-formade vardagsrummet med plats för både mat- och soffgrupp. Från vardagsrummet nås uterummet i söderläge och med plats för matbord. På entréplanets norra del finns husets största sovrum med praktisk förvaring bakom skjutpartier samt ett kök med ek-luckor och full utrustning.
På det övre planet finns idag ett allrum och två sovrum. Önskar man ytterligare sovplatser så kan man på ett naturligt sätt få ytterligare ett sovrum. Ovanplanets badrum har badkar gentemot entréplanets som har dusch.
Området blir väldigt lugnt med tanke på att området är fritt från genomfarter. Här finns även en lekplats för de yngre. Från Alfavägen når man med en kort promenad både skola och förskola. Önska man ta sig till Hässleholms centrala delar där bland annat centralstationen finns, så avgår stadsbussar en kort promenad åt andra gången. För den som gillar promenader så finns flera slingor i skog och natur i området!
Välkommen att boka din plats på visning!