linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
På G!
Adolfsberg , Örebro

Myggvägen 26

Villa6 rok225709 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris8 750 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum6 rok
  • Boyta225
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Tomtarea709 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 38 889 kr/m²
  • Byggnadsår2006

Beskrivning

Detta arkitektritade hem präglas av en genomtänkt planlösning, noggrant utvalda material och en stilren design som genomsyrar hela bostaden. Här möts ni av ett boende där kvalitet, estetik och funktion smälter samman på ett harmoniskt sätt – inget har lämnats åt slumpen.

Villan går i jordnära färgtoner och med ett fantastiskt ljusinsläpp skapas en rogivande känsla av rymd i varje rum. Med sina två välplanerade våningsplan är det här ett hem som passar perfekt för såväl den lilla som stora familjen – med tydlig uppdelning mellan sociala och privata ytor.

Entréplanet erbjuder öppna sällskapsytor där kök och vardagsrum utgör hemmets hjärta. Köket från Kvik är smakfullt inrett med hög standard, komplett utrustning och en inbjudande köksö – perfekt för både vardag och fest. Intill finns matplatsen som rymmer hela sällskapet. Vardagsrummet är ljust och luftigt, med generösa fönsterpartier och utgång till trädgården.

På övre plan finns familjens privata del med tre rymliga sovrum, ett allrum och ett stilrent helkaklat badrum med dusch – allt samlat för att skapa lugn och avskildhet från de sociala ytorna.

Utemiljön är minst sagt trivsam. Tomten är insynsskyddad och gränsar mot skog vilket ger extra integritet och en härlig, naturnära känsla. På baksidan finns ett soligt poolområde med plats för hela familjen att umgås och njuta.

Framsidan erbjuder en asfalterad uppfart med plats för flera bilar samt elbilsladdare. Här finns även en inbjudande yta för loungemöbler. Ett rymligt förråd om 15 kvm tillhör fastigheten och ger gott om förvaring.

Huset ligger placerat på en lugn och sparsamt trafikerad gata i attraktiva Adolfsberg. Här bor ni i ett barnvänligt och omtyckt bostadsområde på bekvämt avstånd från Örebro centrum. Inom gångavstånd finner ni förskolor, skola F-9, vårdcentral och pizzeria. Från Adolfsberg finns det gott om bussförbindelser samt bra cykelväg in till Örebro city med ett brett nöjesutbud. I närheten finner ni även naturreservatet Sommarro som bland annat har flertalet trevliga promenadstråk samt glasscafé. Mariebergs handelsområde med flertal butiker, mataffärer och restauranger finner ni cirka 10min bort med bil.

Här bor och stortrivs många familjer - Välkommen att bli en av dem!
På G!
Villa6 rok225709 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Myggvägen 26
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...