Välkommen till en av Sadelns härligaste etagelägenheter. Här njuter du av fri utsikt över Åredalen, Renfjället, Åresjön och Sadelns skidsystem med ett svårslaget ski-in/ski-out-läge. Du är så pass högt upp i Sadeln och har inget hus framför som stör din utsikt vilket gör fjällkänslan maxad. På varje våning finns två sovrum, ett allrum och ett badrum vilket gör det enkelt att kunna bo och vistas många samtidigt oavsett om man är den stora familjen eller har vänner på besök. Antingen uppdelat på varsitt plan eller med barnen som ser på tv uppe, medan vuxna umgås i nedre allrummet. Den här lägenheten är något utöver det vanliga och är i en klass för sig.
Oavsett om du är här sommar- eller vintertid har du naturen inpå knuten och alla aktiviteter som hör till. De flowiga cykellederna sveper förbi utanför huset, vandringslederna likaså och på vintern har du skidsystemet precis utanför dörren. På Lillfjällsvägen vill du njuta av din fjällsemester under Åre(t)s alla säsonger. Det finns spännande planer i Sadeln som Skistar beslutat ska vara klara till kommande vintersäsong som innefattar ny ankarlift som utöver Sadelexpressen kan ta dig till centrala Åre, mer belysning i backar och leder kvällstid samt att Sadeln äntligen ska få ännu en restaurang som ska driftas av rutinerade krögare.
Entréplan har genomgående golvvärme och övre plan värms upp genom radiatorer. Till lägenheten hör skidförråd med separat låsbar ägardel samt parkering med elbilsladdare.
Bostaden säljs möblerad och utrustad, med reservation för personliga tillhörigheter samt stylingprodukter. Det finns inget uthyrningsavtal att ta hänsyn till från en tillträdesdag, vilket gör att du som köpare kan disponera bostaden precis som det passar. För den som är nyfiken kan en sådan här lägenhet generera uthyrningsintäkter på cirka 250tkr per år trots att man nyttjar jul, nyår, påsk och sportlov själv.
Det finns mycket mer att säga om detta fantastiska fjällboende som måste upplevas.
Vintern är runt hörnet - varmt välkommen att boka din visning!