linkedin pixel
På G!
Först på Boneo
Ringstorp, Helsingborg

Ryttmästaregatan 5B

Lägenhet2 rok59,50

Fakta

  • Pris1 850 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Rum2 rok
  • Boyta59,50
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Pris/m² 31 092 kr/m²
  • Byggnadsår1962
  • Våning 2 av 3
  • HissNej
  • Månadsavgift2 805 kr

Beskrivning

Välkommen till en av Brf Ryttmästarens riktiga pärlor! Här väntar en välplanerad tvåa om ca 59,5 kvm på andra våningen, med en underbar inglasad balkong som förlänger säsongen och ger ett extra rum att njuta i. Bostaden har under åren renoverats med omsorg och erbjuder idag en genomgående bra standard. Nyligen har den fått nya golv och målats om, vilket ger en fräsch och inbjudande känsla.

Redan i hallen möts du av generösa förvaringsmöjligheter. Vardagsrummet är rymligt och ljust, tack vare stora fönsterpartier som släpper in rikligt med dagsljus. Här finns gott om plats för en stor soffgrupp, tv-möbel och matbord – perfekt både för avkoppling och för att samla vänner och familj. Från vardagsrummet når du den soliga, inglasade balkongen, en privat oas där du kan njuta ostört.

Sovrummet är väl tilltaget och rymmer enkelt både dubbelsäng och sängbord. Dessutom finns praktiska inbyggda garderober som gör vardagen smidigare.

Köket bjuder på generös förvaring och en modern maskinpark med integrerad kyl/frys, diskmaskin, ugn/mikro och induktionshäll, allt du behöver för att lyckas i vardagen.

Badrummet är stilrent och helkaklat med nya badrumsmöbler. Här finns duschhörna, kommod, spegelskåp, handdukstork och plats för en framtida tvättmaskin.

Som medlem i föreningen bor du tryggt och bekvämt. Den är välskött, ekonomiskt stark och erbjuder låga månadsavgifter där värme, vatten, bredband (500 Mbit) och bostadsrättstillägg redan ingår. Dessutom finns övernattningslägenhet, samlingslokal, förråd samt garage och p-platser (separat kö).

Läget på Ryttmästaregatan är svårslaget, här bor du med gångavstånd till service, grönområden och kollektivtrafik. Med cykel når du city på tio minuter och bilpendlaren tar sig snabbt ut på både E6 och E4.

Detta är hemmet för dig som söker ett modernt, bekvämt och insynsskyddat boende – med möjlighet att sätta din egen prägel och skapa ett riktigt drömhem.

Mäklare

Alexander Akkache
Ansvarig mäklare
Alexander Akkache
SkandiaMäklarna Helsingborg
Karlsgatan 9, Helsingborg
Agency
Agency
banner

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Ryttmästaregatan 5B
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 1 101 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...