Välkommen till ett ljust och välplanerat bostadsrättsradhus – en idealisk bostad för familjen eller ett par som söker ett lugnt, tryggt och bilfritt boende med närhet till både natur och skolor. Här bor du med två härliga uteplatser, varav den ena i soligt läge med gott om plats för både matbord och grill.
Radhuset erbjuder en smart planlösning med sociala ytor på entréplan och en mer privat övervåning för sovrum/kontor. Det generösa ljusinsläppet, tillsammans med de öppna ytorna, skapar en trivsam atmosfär för både vardag och umgänge. Här finns gott om förvaringsmöjligheter och praktiska lösningar som underlättar vardagen.
Som boende på Myrstuguberget får du det bästa av flera världar. Du bor ostört nära naturen och Mälaren men har inte långt till bra kommunikationer eller större vägar om du åker bil. Dessutom erbjuder föreningen många gemensamhetslokaler och aktiviteter. Här finns fotbollsplan, tennisplan, basketplan, boulebana, bordtennisrum och det är inte långt till Flottsbro med skidbacke, cykling och bad. Flottsbro omges av stora skogar för den som gillar att vara ute i naturen. I föreningen finns det 2 övernattningsrum, bastuanläggning, snickarbod, vävstuga, akvarellmålning och till och med en egen publokal med dartförening. Behöver du hyra en lokal till barnkalaset eller festen finns 3 olika alternativ beroende på hur många ni är. För barnfamiljen finns flera lekplatser samt både förskola och skola i området.
Föreningens egna fastighetsskötare, Myrstuguservice (Myrstuguvägen 355), tar hand om mycket av det praktiska arbetet med renoveringar och löpande underhåll av föreningens fastighet samt hantering av nycklar och underhåll av innergårdar under sommarhalvåret.
Kommunikationerna är mycket bra. Tunnelbana Masmo nås med områdeshissen som tar dig snabbt ner till stationen. Från Glömstavägen nås busshållplats som tar dig till Huddinge eller Flemingsberg på ca 10 minuter. Nära T-banan finns både restaurang och mataffär.
Välkommen att känna dig hemma från första stund!