Välkommen till Filippavägen 4C – ett hem som bjuder på både charm och flexibilitet, mitt i hjärtat av omtyckta Sofiaparken. Här, i ett vackert 50-talshus byggt 1953, kliver du in i en bostad som erbjuder en ovanligt smart planlösning med två separata ingångar. Perfekt för dig som vill ha en inneboende och skapa en extra inkomst, eller för familjen där tonåringen drömmer om en egen ingång och lite mer självständighet.
Bostaden är ljus och rymlig med genomgående välplanerade ytor. I vardagsrummet möts du av ett generöst fönsterparti och en naturlig plats för både soffgrupp och middagsbord. Härifrån når du även den härliga balkongen i soligt söderläge, där du kan njuta av solen från morgon till kväll. Omgivningarna är gröna och lummiga, och från samtliga fönster slipper du insyn – något som ger en känsla av både avskildhet och ro.
Köket är praktiskt och ljust med gott om arbetsyta och plats för matbord. Här samlas familjen enkelt för vardagens måltider. Lägenheten erbjuder dessutom två sovrum, varav det ena med egen ingång och pentry – en flexibel lösning som öppnar upp många möjligheter. Badrummet är renoverat i stilrena material och kompletteras med en gästtoalett för extra bekvämlighet. Välbevarade originaldetaljer som fiskbensparkett möter de moderna inslagen och skapar en fin balans mellan tidlös charm och funktion.
Att bo i Sofiaparken är något alldeles extra. Här bor du i ett av Lunds mest attraktiva områden, där grönska och lugna omgivningar samsas med närheten till stadens puls. Sofiaparken själv bjuder in till härliga promenader och picknickar under sommarhalvåret, och med cykel når du universitetet, stationen och stadskärnan på bara några minuter. Samtidigt är området känt för sin stillhet och ombonade känsla – här får du det bästa av två världar.
Filippavägen 4C är en bostad med det lilla extra – redo att välkomna nästa ägare som vill skapa sitt eget hem i en av Lunds mest trivsamma stadsdelar.