På eftertraktad adress i Vaggeryd på populära Västra Strand med sitt sjönära läge väntar här ett gemytligt bostadsrättsparhus om 4 r.o.k. Upplev bostaden med villakänsla och egen trädgård, men med bostadsrättens alla bekvämligheter. Varmt välkommen till Kaveldunsgatan 4A!
Det här är bostaden med 112 kvadratmeter fördelat på två plan med dubbla duschutrymmen. Ett bekymmersfritt boende i en stabil och populär bostadsrättsförening på lugn återvändsgata i ett naturnära läge hör inte till vanligheterna, men denna bostaden uppfyller båda kriterierna. På den gemensamma innergården finns stora fina grönytor, lekplats och runt hörnet väntar badbrygga vid Hjortsjöns strandkant.
Det är inte ofta det är något till salu i denna förening. Nuvarande ägare har bott här i över 20 år, vilket ger en hint om trivseln i området, där många väljer att bo länge på Kaveldunsgatan. Invändigt erbjuds en social yta på entréplan med kök, vardagsrum, inglasat uterum, duschrum och separat tvättstuga. En trappa upp återfinns en mer privat avdelning med tre sovrum samt ett duschrum. Med många fönster partier på övre plan har en del grannar istället fyra sovrum på övre plan utöver duschrum.
Utöver en välplanerad bostad finns också stor carport med plats för en bil och ytterligare parkeringsplats för bil på asfalterad uppfart framför. Ett separat förråd finns i anslutning för optimal förvaring.
Här bor man bland goda grannar där omgivningen har en familjär stämning. Sjölandskap, cykelväg, bärskog och lekplats på området är normal standard på populära Västra Strand. Området är nu en av Vaggeryds mest attraktiva bostadsområden där många väljer att besanna sin bostadsdröm. Här finns trivsamma promenadstråk längs med sjön som kantas av bryggor och utsiktsplatser. På Kaveldunsgatan bor man bara ett stenkast från Hjortsjön och här får kanske badentusiasten sitt lystmäte sommartid. Här tar man handduken på axeln och promenerar bort till badbryggan som föreningen anlagt precis nedanför vid sjön. Utöver egen trädgårdstäppa finns också en lekpark på föreningens stora gemensamma innergård.
Inom gångavstånd nås bl.a. Götafors förskola och skola samt Slättens förskola. Centrum nås på cykelavstånd från området och för den som önskar smidigt pendlingsavstånd erbjuds här närhet till busshållplats samt möjlighet att smidigt ta sig av och på E4:an vid Vaggeryds. Vaggeryd är ett samhälle som präglas av starkt föreningsliv och ett levande samhälle utan att för den skull göra avkall på det naturnära läget. Här erbjuds dessutom flera förskolor och skolor upp till gymnasieålder och idrottsaktiviteter. Oavsett vad som lockar varje enskild person finns något för alla.
Varmt välkommen med Er intresseanmälan till visning!