linkedin pixel
Larv, Vara

Källeryd Nybygget 1

Gård4 rok85

Fakta

  • Pris1 750 000 kr
  • BoendetypGård
  • Rum4 rok
  • Boyta85
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Pris/m² 20 588 kr/m²
  • Byggnadsår1909
  • Dagar på Boneo4 dagar

Beskrivning

Välkommen till Källeryd och gården Nybygget 1!

Drömmer du om livet på landet med egen skog och mark, egna djur och med lugn och ro och naturen in på knuten så är Nybygget 1 troligen något för dig. Gården omfattar ca 7,2 ha med både åker- och skogsmark samt byggnation med bostadshus, ladugård med garage och ekonomibyggnader.

Nybygget är idag den sydligaste belägna boplatsen i Larvs socken och huset ligger endast ett femtiotal meter från gränsen till Källeryd och Herrljunga kommun. De första invånarna på platsen står antecknade här 1878 varför huset troligen uppfördes då.

Bostadshuset är på 85 kvm och med 4 r o k. På entréplan finner vi entréhall, vardagsrum, äldre kök med matplats och stort skafferi, sovrum med garderobsvägg och fräscht badrum med bl.a. dusch och tvättmaskin. På övre plan finns en möblerbar trapphall, mysigt sovrum som renoverades 2022, mindre sovrum samt en kallvind. Huset har låg takhöjd, ca 2,0 m på båda planen. Byggnaden framstår välskött även om en ny köpare troligen vill modernisera en del. Fiber finns. Godkänd avloppsanläggning från 2017. Huset är besiktigat och besiktningsprotokoll finns under ”Dokument & Länkar”.

Ekonomibyggnader består av garage, ladugård med både husbilsgarage och vanligt garage med liten verkstadsyta samt loge och vedförråd. Här finns även ett enklare magasin och en jordkällare. På gården står även två praktiska och flyttbara verkstadsbodar uppställda. Ett välskött gårdscentrum med ordning och reda och där alla byggnader framstår väl underhållna och i gott skick för sin ålder.

Marken om ca 7,2 ha finns på två skiften. Hemskifte om ca 4,6 ha varav ca 3,6 ha är åkermark som är utarrenderad innevarande år. Skogsskifte om ca 2,6 ha ca 1,7 km från gården med ett uppskattat virkesförråd om ca 1 000 m³sk.

Jakten är upplåten till ett lokalt jaktlag innevarande jaktår.

Källeryd är ett litet samhälle som ligger ca 13 km nordost om Herrljunga där det finns all tänkbar service, livsmedelsbutik, idrottsföreningar, och vårdcentral. Närmaste livsmedelsaffär finns i Floby ca 12 km. Skola F-6 finns i Larv ca 10 km och skola F-6 finns även i Hudene ca 12 km. Skola åk 7-9 finns antingen i Kvänum ca 25 km eller i Herrljunga ca 17 km. Närmaste gymnasieskolor är Lagmansgymnasiet i Vara och Kunskapskällan i Herrljunga. Goda kommunikationer finns från både Floby station, ca 12 km, och från Herrljunga station, ca 16 km, med förbindelser till både Göteborg ca 50-60 min och Stockholm ca 2,5 – 3 timmar. Till Falköping är det ca 25 km och Göteborg ca 10 mil.

Varmt välkommen på visning. Anmälan sker via vår hemsida (ej via Hemnet).

Visningar

Mäklare

Gregers Winbo
Ansvarig mäklare
LF Fastighetsförmedling Falköping
Storgatan 1, Falköping
Agency
Agency
banner

Planritning

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Källeryd Nybygget 1
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...