Välkommen till denna välplanerade 1:a med stor balkong, separat sovalkov, hög standard och alla bekvämligheter man kan tänkas behöva. Huset stod klart 2016 för inflyttning. Här samsas härligt ljusinsläpp från generösa glaspartier, genomgående hög standard på materialval och funktionalitet, komfort och kvalitet. Det är bara att flytta in och njuta!
På andra våningen i huset, med hiss från markplan, välkomnas du in i bostadens inbjudande och luftiga hall med god förvaring bakom skjutdörrsgarderober. Planlösningen är väldisponerad med bra ytor, utmärkta förvaringsmöjligheter och fint ljusinsläpp via stora fönsterpartier. Kök och vardagsrum ligger i anslutning till varandra på ett öppet socialt sätt. Det generösa köket från Marbodal är både smakfullt och erbjuder alla bekvämligheter man kan tänkas behöva i välutrustad maskinpark. I vardagsrummet finns gott om plats för både soffgrupp och matplats för den som villl. Den stora balkongen om ca 8 kvm blir på ett naturligt sätt en del av bostaden och är perfekt belägen i bästa västerläge. Vidare erbjuds en mysig sovalkov som delats av från vardagsrummet med en snygg industrivägg som separerar men ändå släpper in ljus. Från hallen nås ett generöst helkaklat badrum med dusch samt tvättmaskin och torktumlare.
Här bor du i en ny, funktionell och fräsch lägenhet med allt du behöver och dessutom på utmärkt läge med hela centrums utbud på promenadavstånd!
Sockerbruksområdet ligger i ett av Lunds mest attraktiva områden. Perfekt läge precis intill den nya gångbron över till Centralstationen och Lunds centrumkärna. Bjeredsparken är ett nyrenoverat grönområde mellan Västra Stationstorget och Bryggaregatan i centrala Lund. Här finns utegym, en spännande interaktiv lekplats och den nya gång- och cykelbanan kantas av stora planteringar med vårlökar. Varmt välkommen på visning!