linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
På G!
Först på Boneo
Frövi, Lindesberg

Kofallsvägen 2

Villa6 rok161 + 1071 465 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris2 495 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum6 rok
  • Boyta161
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea107
  • Tomtarea1 465 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 15 497 kr/m²
  • Byggnadsår1946

Beskrivning

På en av Frövis mest centrala och omtyckta adresser finner du denna rymliga tegelvilla som kombinerar klassisk charm med modern standard. Här har nuvarande ägare med varsam hand och stor omsorg genomfört omfattande renoveringar som gör huset både stilfullt, bekvämt och redo för nästa familj att flytta rakt in.

De senaste åren har huset fått ett rejält lyft med nytt tak från 2019, energieffektiva 3-glasfönster och nya ytterdörrar från 2021 som både höjer komforten och ger ett inbjudande första intryck. Den nya bergvärmepumpen från 2024 bidrar till låga driftskostnader, och med fiber indraget är det enkelt att kombinera hemarbete och familjeliv. Även interiört har stora förbättringar gjorts – badrummet har renoverats med stilrena materialval, källaren har fått en fullständig uppfräschning med nya ytskikt och fina förvaringsmöjligheter, och yttertrappan byttes ut 2022 för en modernare känsla. Utomhus har tomten gjorts om med ny altan och nytt staket på framsidan – en härlig plats för sommarens grillkvällar och familjens lediga stunder.

Invändigt möts du av generösa ytor och en planlösning som passar perfekt för den stora familjen. Fyra rymliga sovrum ger plats åt både barn och gäster, medan vardagsrum och matrum erbjuder gott om utrymme för både vardagsliv och sociala sammankomster. De stora fönstren ger ett härligt ljusinsläpp och förstärker känslan av rymd. I källaren har man skapat möjlighet till extra sovrum samt ett hobbyrum.

Den uppvuxna trädgårdstomten omger huset med grönska och skapar en trivsam inramning. Här bor du med närhet till allt – skola, förskola, butiker, service och tågstation – allt inom bekvämt gångavstånd.

Detta är ett mycket välskött och smakfullt renoverat hem, där varje detalj är genomtänkt. Ett boende som erbjuder det bästa av två världar: klassisk tegelhuskaraktär och modern bekvämlighet – mitt i centrala Frövi. Varmt välkomna att kontakta mäklaren för mer information eller för att boka visning!
På G!
Först på Boneo
Villa6 rok161 + 1071 465 m² tomt

Mäklare

banner

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Kofallsvägen 2
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...