Välkommen till denna trevliga 2:a med centralt och bekvämt läge på entréplan. Bostaden har genomgående fina val i form av ett nyrenoverat kök och ett stilfullt badrum med kakel och klinker.
Bostaden har ett kök från Epoq som renoverades 2024 med ljusa fina luckor, plats för matgrupp finns invid stort fönster. Intill köket återfinns sovrummet som inrymmer en dubbelsäng med lätthet. Badrummet har tidlösa val av kakel och klinker och är bekvämt försett med både tvättmaskin och torktumlare. Vidare återfinns bostadens luftiga vardagsrum, här kan du inreda med soffa och skrivbordshörna eller annat möblemang efter önskemål.
Tillhörande förråd finns i källaren.
HSB Brf Ripan är en förening med 60 lägenheter. Byggnaden är uppförd 1987. I föreningen finns fina gemensamhetsutrymmen så som 3 st tvättstugor och ett grovtvättrum, bastu, hobbyrum och syrum. Det finns även en gemensamhetslokal med pentry som rymmer ca 30 personer, lokalen kan medlemmarna kan hyra för 100 kr/dygn. 3 st cykelrum finns att tillgå i källarplan. Uteförråd på gården finns för förvaring av utemöbler och grillar.
Här bor du i ett mycket centralt läge i lugnt område. Varmt välkommen att anmäla ditt intresse!