linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
Härjedalen

Björkvägen 2

Fritidshus7 rok95 + 0968 m² tomt

Fakta om bostaden

  • BoendetypFritidshus
  • Antal rum7 rok
  • Boyta95
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Tomtarea968 m²
  • Byggnadsår2016
  • Dagar på Boneodecember 2025

Beskrivning

I omtyckta Tänndalen ligger denna rejäla och inbjudande fjällstuga som genomsyras av genuin fjällkänsla, både exteriört och interiört. Den rustika fasaden har en tilltalande färgsättning, vackra fönsterpartier och en trivsam veranda som bjuder på storslagna vyer över fjällandskapet. Invändigt möts man av generösa ytor som lämpar sig perfekt för umgänge med familj, släkt och vänner.

På entréplanet finns en välkomnande hall med goda förvaringsmöjligheter, tre ljusa sovrum, ett rymligt badrum med dusch och bastu samt en separat toalett.

Det stilrena köket är en naturlig samlingsplats med gott om arbetsytor och förvaring. Här kan hela familjen hjälpas åt med matlagningen samtidigt som man njuter av utsikten mot fjällen. Storstugan imponerar med sin generösa takhöjd, härliga ljusinsläpp och värmande braskamin – en perfekt plats för avkoppling och umgänge. Direkt utanför väntar verandan, där man gärna tillbringar soliga dagar med milsvid utsikt över fjällen. En trappa upp ligger loftet med ett allrum som uppskattas särskilt av barn och tonåringar. På vardera sida om allrummet finns två mysiga sovrum med plats för flera bäddar.

För den skid- och skoterintresserade är läget svårslaget. Precis intill stugan passerar det välkända Nordic Ski-spårsystemet som sträcker sig över cirka 300 kilometer och lockar skidåkare från när och fjärran. I Funäsfjällen finns dessutom omkring 450 kilometer skoterleder, varav 150 kilometer går över högfjället i ett av Sveriges mest spektakulära fjällområden.

Den som föredrar utförsåkning har nära till Tänndalens liftsystem samt Funäsdalsberget. Med ett gemensamt skipass för hela Funäsfjällen öppnas stora möjligheter till varierad åkning. I Tänndalen finns ett 50-tal nedfarter, skidskola, längdspår, restauranger, sportbutik och ett brett aktivitetsutbud. Snösäkra vintrar ger en lång skidsäsong som sträcker sig från november till maj.

Under sommaren lockar fjället till vandring och cykling i storslagen natur. Här finns rikt djurliv, gott om bär och svamp samt fantastiska vyer att njuta av. För fiskeentusiasten finns utmärkta möjligheter i både bäckar och sjöar året runt.

I Tänndalen, samt i Funäsdalen cirka en mil bort, finns ett brett serviceutbud med bland annat välsorterade butiker, hälsocentral, apotek, museum, systembolag, restauranger och pubar.

Visningar

Fritidshus7 rok95 + 0968 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Björkvägen 2
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...