Tänkt dig en plats för en bostad som ligger insynsskyddad som ett Örnnäste högt upp på en platå över Landvettersjön (Gröen)!
Föreställ dig ett boende i samklang med 12 230 kvm vacker och omväxlande natur, och som ändå bara är 12 minuter med bil från Korsvägen i Göteborg, och endast 6 km från Landvetter Airport och sen vidare ut i resten av världen.
Tomten vid Landvettersjöns norra strand har nu fått förhandsbesked, och det finns en arkitektskiss med förslag på hur ett avskilt boende som respekterar platsens unika karaktär skulle kunna gestalta sig. Här har du ett makalöst läge mellan Mölnlycke och Landvetter där ingen ser eller hör dig.
En solid tillfartsväg som leder upp till platsen för ”Örnnästet” finns redan anlagd. Några hundra meter bort till fots finns kollektivtrafik (busshållplats) till Landvetter eller Mölnlycke med all tänkbar service. Friluftsliv på promenadavstånd med möjlighet till bad på sommaren och skridskoåkning på vintern har du nere vid Landvettersjön.
Bråta naturreservat ligger endast en kilometer bort.
Som sagt, en magisk plats.
Jag ser fram emot din intresseanmälan och visar på plats när det passar dig. Vi ses och hörs!