Välkommen till en ljus och trivsam bostad högt upp i huset med härlig utsikt mot väster och underbar kvällssol. Här bor du i ett stort och luftigt hem där ljuset flödar in och skapar en inbjudande atmosfär.
Redan i hallen möts du av vacker träparkett som ger ett varmt första intryck. Träparketten fortsätter i vardagsrummet och i sovrummet ligger ett praktiskt laminatgolv som är både slitstarkt och lättskött. Köket har charmiga gröna köksluckor som ger bostaden personlighet och karaktär och är utrustat med vitvaror från 2013. Här finns gott om plats för både matlagning och sociala stunder.
Badrummet uppdaterades i mars 2024 med ny kommod och spegelskåp. Här finns även en handdukstork, en bekväm detalj som sätter guldkant på vardagen. Elen i lägenheten uppdaterades 2013, vilket ger en trygg och funktionell grund.
Detta är ett hem som verkligen erbjuder det lilla extra. En fantastisk utsikt från högt läge, generösa och luftiga ytor samt mycket bra förbindelser som gör det enkelt att ta sig dit du vill. Här får du ett boende som kombinerar komfort, stil och ett attraktivt läge.
Från bostaden är det en ca åtta-minuters promenad till Klostergårdens egna tågstation som tar dig till Malmö på endast 15 minuter. Sjuans buss går 200m från huset och du når Lunds centrum på 12 minuter. I närheten finns kolonilotter och Lunds utomhusbad Källbybadet samt en matbutik belägen mitt på Klostergården. Ta en härlig lugn promenad längst S:t Larsparken med härliga promenadstråk med mycket växtlighet.
Varmt välkommen på visning!