Välkommen fem trappor upp till en välplanerad 20-tals tvåa på lugn gata mitt i SoFo. Lägenheten erbjuder en social planlösning mellan kök och vardagsrum, ett väldisponerat och rogivande sovrum med fönster mot vackra fastigheter och takåsar samt ett stilrent renoverat badrum. Bostaden är belägen högt upp i huset med ett härligt och genomgående ljusinsläpp.
Föreningen har mycket god ekonomi med låg belåningsgrad om 2215 kr/kvm. Föreningen har även en trevlig innergård för sina medlemmar, 3 lokaler som ger goda intäkter och 3 hyresrätter som är ett stort dolt kapital.
Här bor du på en av Söders lugnaste gator - ett suveränt läge mittemellan Nytorget och Skanstull, granne med konstnärsateljéer och Katarina Bangatas lummiga allé. Alldeles runt husknuten nås stadens puls med ett stort utbud av restauranger, barer, caféer, butiker och kommunikationsmedel av olika slag. Alldeles intill ligger exempelvis en stor välsorterad Coop-butik som har öppet till 23 varje dag. På Gotlandsgatan precis utanför porten finns också den fina lekparken Bryggartäppan som föreställer 1800-talets Södermalm i miniatyr inspirerad av Per-Anders Fogelströms Mina drömmars stad. Inom kort promenadavstånd nås också Vitabergsparken, Nytorget och Blecktornsparkerna, liksom vattnet och kajerna med fina motionsstråk och bad vid Årstaviken.