Välkommen till denna trea i Brf Ekudden – med ett av föreningens absolut bästa lägen. Bostaden erbjuder en ljus och rymlig planlösning med generösa förvaringsmöjligheter samt ett stambytt och fräscht badrum. Här finns dessutom stora möjligheter för köparen att sätta sin egen prägel och skapa ett hem helt efter eget tycke och smak.
Den stora balkongen är en av bostadens höjdpunkter – med underbar sjöutsikt i soligt söderläge, där du kan njuta av lugnet, ljuset och vattnet som breder ut sig framför dig. Endast några steg från huset finns flera badbryggor, vilket gör platsen idealisk för morgondopp, paddling och avkoppling nära naturen.
Området kombinerar naturnära liv med bekväm närhet till vardagens behov. Du har gångavstånd till köpcentrum, service och restauranger. Flera busslinjer tar dig till Slussen på ca 10 minuter, nya tunnelbanan planeras att öppna 2030, vilket ytterligare kommer att förbättra kommunikationerna och höja områdets attraktivitet.
Här bor du i en stabil och välskött bostadsrättsförening i ett hus från tidigt 1960-tal. Föreningen äger marken och har en mycket god ekonomi.
Dessutom finns fortfarande 20 hyresrätter kvar, vilket utgör en dold tillgång och en långsiktig ekonomisk styrka för föreningen.
Ekudden erbjuder en unik kombination av natur, badliv och närheten till stan – där naturens lugn möter stadens bekvämligheter.
Varmt välkommen med din intresseanmälan redan idag, så blir du inbjuden till visning inom kort! Du som intresseanmäler dig kommer också att få information när bostaden är fotograferad.