linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Lägenhet2 rok51

Fakta om bostaden

  • Pris2 550 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum2 rok
  • Boyta51
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 50 000 kr/m²
  • Byggnadsår2018
  • Våning 4 av 5
  • HissJa
  • Avgift till föreningen3 763 kr/mån

Beskrivning

- Inglasad balkong som förlänger bostaden året om
- Öppen planlösning mellan kök och vardagsrum
- Stilrent och modernt kök med bra arbetsytor
- Helkaklat badrum i modern standard

Välkommen till denna stilrena och välplanerade 2:a där modern komfort möter smart planering. Här erbjuds en bostad från 2019 med genomgående fräscha ytskikt, sociala sällskapsytor och en härlig inglasad balkong som förlänger bostaden stora delar av året.

Bostaden präglas av en öppen och luftig planlösning mellan kök och vardagsrum, vilket skapar en social och inbjudande känsla, perfekt för både vardagsliv och umgänge. Det moderna köket är smakfullt utformat med goda arbetsytor, bra förvaring och full maskinell utrustning som underlättar i vardagen.

Det rymliga vardagsrummet erbjuder gott om plats för både soffgrupp, TV-möbel och matplats för den som önskar. Härifrån nås även den inglasade balkongen, som blir en naturlig förlängning av hemmet och en uppskattad plats för morgonkaffet, middagar eller avkoppling oavsett säsong.

Sovrummet är rofyllt placerat och rymmer med enkelhet en större säng. Här finns goda möjligheter att skapa en harmonisk och privat sovdel.

Det helkaklade badrummet är modernt och fräscht, med bekvämligheter som förenklar vardagen. I hallen möts du av bra förvaringsmöjligheter med flera garderober och i samma trapphus ligger förrådet.

FÖRENING
Som boende på Hovslagarevägen bor man med hög bekvämlighet. Föreningen är något utöver det vanliga med fina uteplatser att grilla och hänga vid. Mycket möda har lagts ned på föreningens fina planteringar.
Högst upp huset i korsningen Frestavägen/Hovslagarevägen, finns en stor terrass i helt ostört läge. Härifrån ser du Edsvikens vatten och kan njuta av sol från morgon till sen kväll. I anslutning till terrassen finns en stor bastu med fönster så man får ta del av utsikten. Ett mindre kök och dusch och WC finns i anslutning. I bottenplan finns en välbesökt Italiensk restaurang, perfekt de dagar man inte orkar fixa middagen eller vill lyxa till det lite extra en helgkväll. I förenings lokaler finns även MyWay och verksamheter som fotvård, massage/yoga och kemtvätt. Bilen parkeras enkelt på nere i föreningens garage. Behöver man parkera cyklar, finns gott om plats under tak. Endast ett stenkast bort finns SATS och lite längre bort finns även Lidl

OMRÅDE
För den aktiva familjen finns gott om möjligheter till rekreation, träning och strövtåg i närliggande naturområden. Gångavstånd till Edsbergs sportfält och Rösjöskogens naturreservat med flera motionsspår. Badplats finns vid Norrvikensjön. Här finns även Sollentunas nyinvigda Sjösportcentrum. Törnskogen är ett annat av Sollentunas tre stora naturreservat där Vaxmora Torp är ett populärt mål för skogspromenaden. Kring Edsviken finns flera fina badplatser och båtklubbar. På vintern finns möjlighet att åka skridskor på både Norrvikens och Edsvikens plogade banor. Sollentuna Sim- och sporthall ligger tio minuters gångväg bort, liksom tennis- och badmintonhallen. Vill man åka skidor utför, tar man sig på ca fem minuter till Väsjöbacken. Med bil eller cykel tar du dig till Rösjöområdet med badplats och camping vid Rösjön. Sollentunavallen med friidrottshall, fotbollsplan och ishallar nås även den på fem minuter med bil eller 20 minuters promenad. På andra sidan E4:an finns enorma naturområden på Järvafältet med fina naturområden och motionsmöjligheter.

SERVICE
Vardagspusslet blir enkelt tack vare förskola i föreningen och gångavstånd till grundskolor och Rudbeckskolan (gymnasium) . Med bil når du Sollentuna centrum på ca 6-7 minuter och Häggviks Handelsplats på ca 5-6 minuter. I Sollentuna centrum, med ca 115 butiker, finns ett stort utbud av både restauranger, shopping och allehanda service samt gym (SATS). Just gym har du närmare än så - SATS BASE ligger på Hovslagarevägen 2 som du passerar när du åker ut ur området. Det senare har öppet måndag till torsdag från 05-22 (05-20 lördagar och 05-21 fredag och söndag). Häggviks handelsplats har stormarknader som Ica Maxi och Stora Coop Forum, Systembolaget, Jysk, Jula, Blomsterlandet - och mycket mer. Även Edsbergs centrum ligger på gångavstånd och är även lättillgängligt med bil. Här finns allehanda service; en välsorterad ICA-butik, vårdcentral och bibliotek, en pizzeria, blomsteraffär, hudvårdssalong, café med mera. En stor Lidl-butik ligger vid Malla Silfverstolpes väg. För ännu mer shopping når du enkelt Täby centrum, Mall of Scandinavia eller Kista Galleria med bil.

KOMMUNIKATIONER
När du behöver ta dig in till city för arbete eller nöjen har du smidiga kommunikationer. Till busshållplatsen Solängsvägen har du ca 174 meter där bussen går till Sollentuna Centrum. Till hållplatsen Malla Silfverstolpes väg är det 177m. Därifrån kan du åka både mot Sollentuna, Häggviks station, Kista, Mörby centrum, Danderyds sjukhus samt Täby. Från Sollentuna är det sedan ca 17 minuter in till Stockholm city med pendeltåget. Med bil tar det omkring 20 minuter in till city beroende på trafik och cirka 20 minuter till Arlanda tack vare närheten till E4:an.

Varmt välkomna på visning!
På G!
Först på Boneo
Edsängen, Sollentuna

Frestavägen 26

Lägenhet2 rok51

Mäklare

banner

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Frestavägen 26
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 209 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Edsängen, Sollentuna

Frestavägen 26

Lägenhet2 rok51

Mäklare