Välkommen till en generös lägenhet om tre rum och kök i det eftertraktade och mysiga området Hönekulla Höjd. Bostädernas popularitet grundar sig i modern arkitektur, väldisponerade kvadratmeter, påkostade materialval och inte minst generöst tilltagna balkonger & terrasser med insynsskyddade lägen. Genomtänkta och fina materialval bidrar till ett boende utöver det vanliga. Det centrala läget, med bekvämt gångavstånd till Mölnlyckes trevliga centrum ger ett perfekt stadsnära boende med full modern komfort.
Den fina lägenheten i hus 9, längst in på gatan, är fördelad över tre rum och kök om 76 kvm. Boytan disponerar två sovrum, kök och allrum i öppen planlösning samt ett stilrent och helkaklat badrum med dusch samt tvättmaskin och torktumlare. Atmosfären är ljus och mycket hemtrevlig med panoramafönster mot terrassen och grönskan utanför. Utemiljöerna ger verkligen det lilla extra och är en enorm tillgång från tidig vår till sen höst. Den ljuvliga balkongen, som delvis är inglasad & terrassen som följer berget i bästa eftermiddags-/kvällsolsläge, nås bekvämt från allrummet samt från de två sovrummen. Här finns plats för odling, lata dagar i solen och långa grillkvällar med vänner. För heta sommardagar finns entrésidans terrass under tak med skugga och svalka, även här finns gott om plats för matbord eller loungegrupp.
Byggnaden är uppförd med ett modernt formspråk anpassat till berget och den omgivande naturen. Här finns också bekvämligheter som hiss, parkering med laddstolpe intill huset, förråd samt cykelförråd.
Här bor man bekvämt med endast femton minuter med bil till centrala Göteborg. Det är dessutom nära till skolor, förskolor samt X4 som tätt trafikerar Göteborg.