Med ostört läge mellan två mysiga gårdar ligger denna sekelskiftesdröm med många tidstypiska detaljer bevarade; vackra trägolv, snickerier och en fungerande kakelugn. Lägenheten har en mycket väldisponerad planlösning med rymliga och lättmöblerade rum. Eftersom huset ligger i suterräng är entrésidan av bostaden belägen på entréplan, medan den motsatta sidan ligger högre upp och har en rymlig balkong som vetter mot en av föreningens gårdar. Här finns gott om plats för utemöbler. Fullt utrustat kök med goda arbetsytor samt över- och underskåp för bra förvaring. Köket är utrustat med kyl/frys, diskmaskin, fläkt, ugn och häll. Sovrummet är rymligt med plats för förvaring och har en vacker kakelugn som bidrar med både charm och karaktär. Härifrån finns även utgång till balkongen som vetter mot gården i ett högre läge.. Badrummet är helkaklat och utrustat med WC, tvättställ samt dusch.
Brf Kättingen 26 är en äkta förening som bildades år 1982 och äger marken. Föreningen består av 27 lägenheter samt 1 lokal. Föreningens adress är Fridhemsgatan 66A och 66B.
Denna del av Kungsholmen är fantastisk, med dess närhet till restauranger, barer, caféer samt natursköna platser, såsom intilliggande parker och populära strandpromenader. Runt hörnet når ni matbutiker, Systembolag och gym samt den populära Västermalmsgallerian med dess utbud av shopping, restauranger och annan service. På nära avstånd når ni även populära Rörstrandsgatan och dess trevliga utbud av restauranger och caféer. Fridhemsplan är en knutpunkt på Kungsholmen med två tunnelbanelinjer och inte mindre än tre av de blå stadsbussarna. Området har flera pubar och många populära restauranger såsom AG, Le Bistro och Boteco da Silvania. Trappan ner till Kungsholms Strand tar dig snabbt och enkelt ner till de omtyckta promenadstråken och vidare till Hornsbergs Strand, Fredhäll med badklippor och bort till Norr Mälarstrand. Under sommarhalvåret är ett stopp på Fryst för hemlagad glass ett måste!