linkedin pixel
Fullskärm
Fullskärm
externalLinkIconAlla bilder
Fritidshus2 rok551 000 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris850 000 kr
  • BoendetypFritidshus
  • Antal rum2 rok
  • Boyta55
  • UpplåtelseformArrende
  • Tomtarea1 000 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 15 455 kr/m²
  • Byggnadsår1945
  • Dagar på Boneo2 dagar

Beskrivning

Charmigt och enkelt fritidsboende med arrenderätt i natursköna Östra Harg, Östergötland, nära sjö och badplats.

Med endast cirka 15 minuter till Linköping, 35 minuter till Norrköping och ungefär 2 timmar till Stockholm har du ett optimalt läge för både avkoppling och tillgänglighet. Dessutom når du sjön Roxen på bara någon minuts promenad, där bad och egen båtplats väntar.

Fastigheten erbjuder en stor, lummig och insynsskyddad tomt som inte gränsar till några grannar – en privat oas för både familj och vänner. Här finns totalt fyra byggnader: en huvudstuga och tre gäststugor, med sammanlagt cirka 13 bäddar.

Huvudstugan har en generös veranda med tak, som fungerar som en naturlig förlängning av huset. En trivsam plats för umgänge oavsett väder.
I anslutning till huset finns även en imponerande altan om hela 150 kvm, med gott om plats för sociala tillställningar och avkoppling.
Ett rymligt, charmigt utekök med vattenkokare, kyl, frys, kaffebryggare, spis, ugn och grill är placerat på altanen. Uteköket ligger
under tak och erbjuder en bekväm och väderskyddad plats för matlagning.

Tomten och byggnaderna:
Huvudstuga med direkt access till altanen
Tre gäststugor:
Gäststuga 1: plats finns för dubbelsäng (idag 140 cm)
Gäststuga 2: fyra bäddar (två våningssängar + extramadrass)
Gäststuga 3: dubbelsäng
Utedass med Biolan komposttoalett
Förråd/redskapsbod

Tomten är inhägnad på ett diskret sätt och omges samtidigt av uppvuxen grönska som skapar både avskildhet och trivsel. Gott om parkeringsmöjligheter finns.
Den grönskande miljön med vilda blommor och generösa gräsytor bidrar till en lugn och harmonisk känsla.

El är nyligen indragen i samtliga byggnader.
Vatten tas idag med i dunkar. Möjlighet finns att borra egen brunn eller installera sjöpump (pump finns och ingår i köpet)
Denna sommaridyll kan bli din för runt 2 200 kr i månaden inklusive arrende och driftkostnader.

Extra som ingår i köpet:
Lösöre
Uppblåsbar båt (Intex Excursion, femsitsig)
Uppblåsbar flotte (Intex Water Lounge)
Större badleksaker

Det här är ett perfekt sommarställe för dig som söker avskildhet, närhet till natur och vatten – och gott om plats för gäster.

Läs mer på följande länk, http://www.soltorp.nu/

Visningar

Östra Harg, Linköping

Östra Harg HOLMEN NORRA 30

Fritidshus2 rok551 000 m² tomt

Mäklare

banner

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Östra Harg HOLMEN NORRA 30
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...
Östra Harg, Linköping

Östra Harg HOLMEN NORRA 30

Fritidshus2 rok551 000 m² tomt

Mäklare