Vi förbereder just nu försäljningen av denna ljusa och fina 30-talsvilla med stor lummig tomt i lugnt och omtyckt område. Villan har varsamt renoverats för att behålla husets charm och erbjuder vackra fönster med spröjs, trägolv samt innerdörrar och beslag i original. Bra planlösning med sällskapsytor på entréplanet och sovrum och badrum på övre plan. Möjlighet till ett extra sovrum till i dagens matrum om så önskas. Hel källare med gott om förvaringsutrymme samt toalett och ett extra rum med stort fönster och utgång till trädgård.
Bekväm uppvärmning via fjärrvärme. Huset har renoverats senaste åren med nytt modernt badrum, dränerat, tilläggsisolerat och bytt fasaden mm.
Här bor du med närhet till förskola, skolor, Skoghalls centrum, Nolgårds shoppingområde med Coop och Ica Kvantum samt närhet till bad och båtliv i Vänern, motionsspår och friluftsområden. Bra kommunikationer till Karlstad med bussar flera gånger i timmen.
Fler bilder och mer information kommer i början av maj.
Välkomna att visa intresse till mäklaren redan idag!