På eftertraktade Södra Utmarken, med närhet till natur, skola, service och fritidsaktiviteter på Catena Arena, väntar denna rymliga villa på Slåttergatan med generösa 185 kvadratmeter välplanerad boyta. Här bor du bekvämt med gott om plats för den stora familjen.
Planlösningen är genomtänkt med luftiga sällskapsytor och de stora fönstren ger ett härligt ljusinsläpp som skapar en inbjudande känsla genom hela huset. Huset inrymmer i dagsläget 3 stora sovrum men har möjlighet till fler för den som har önskemål om detta. I bostaden har man två badrum plus gäst wc samt en rymlig tvättstuga. Köket är rymligt och funktionellet med generöst med förvaringmöjligheter. I anslutning har man ljus och gemytlig matplats vid fönster mot husets framsida. Intill köket har man groventré med ingång till det rymliga garaget.
Utanför breder den lummiga tomten om 672 kvadratmeter ut sig – en grön oas perfekt för lek, odling, sommarhäng och lugna stunder i solen. Här finns utrymme för både studsmatta och grillkvällar.Fastigheten har dessutom blivit försedd med solceller vilket bidrar till låga driftkostnader.
Läget är barnvänligt med närhet till skolor, förskolor, lekplatser och grönområden, samtidigt som du har gång- och cykelavstånd till centrum, service, kommunikationer och allt Ängelholm har att erbjuda.
En stor och välplanerad villa med hemtrevlig känsla och ett läge som gör vardagen smidig – välkommen hem till Slåttergatan.