Välkomna till ett gedigen fastighet med härliga utrymmen och en fantastisk utsikt mot Vättern, Motala Ström och Hårstorpssjön! Huset ligger högt beläget och har ett jättefint inglasat uterum med öppen spis och panoramautsikt! Här finns även en pool för svalka varma dagar!
Interiört möts vi av en rymlig hall vid entré med vackert marmorgolv och bra förvaring -26 som öppnar upp in mot det stora allrummet renoverat -24 med öppen spis med kassett och luftvärmepump-23. På entréplanet finns även två sovrum varav det ena används som kontor och är renoverat -24. Gäst-WC, rymlig tvättstuga renoverad -14 med bastu och dusch, två bra förrådsutrymmen/matkällare.
Vi vandrar upp i den renoverade trappan och kommer upp i vardagsrummet renoverat -23 med sagolik utsikt! Här kan man bara stå och beundra utsikten - helt magiskt! Här finns den andra luftvärmepumpen -23 strategiskt placerad och värmer upp den övre delen av huset. Kök med matplats renoverat -11 - vacker utsikt både från arbetsplatsen och matplatsen i köket, utgång till det generöst tilltagna inglasade uterummet renoverat -23, som både har murad grill/öppen spis och en betagande utsikt. Utgång mot pool och poolområde -06 i söderläge. Sovrum renoverat -23 med utgång till det inglasade uterummet. Ytterligare sovrum renoverat -24. WC/Badrum renoverat -07.
Utvändigt finns ett bra redskapsförråd/cykelförråd vidbyggt garage med fjärrport. Asfalterad stor infart som rymmer flera bilar.
På Holmsvägen 26 bor man med närhet till skolor, bad, fina promenadstråk, friluftsområdet Fålehagen, och med promenadavstånd in till Motalas vackra hamn och stad.