linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Villa170 + 28920 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris2 195 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Boyta170
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea28
  • Tomtarea920 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 12 912 kr/m²
  • Byggnadsår1979

Beskrivning

Välkommen till Hasselstigen 1 i Bondstorp – en rymlig och familjevänlig villa om 170 kvm med ett attraktivt läge nära sjön och badplatsen samt endast en kort promenad till både förskola och skola.

Med endast ca 200 meter till Rasjön, en av de större sjöarna i området, bor man här med naturen direkt utanför dörren. Omgivningen präglas av ett rikt fågelliv, grönska och en lugn, avkopplande atmosfär.

Inom samma korta avstånd finns även möjlighet att hyra båtplats. Dessutom ligger en tvättstuga direkt vid sjön, också inom några minuters promenad, vilket ytterligare förstärker den naturnära vardagen.

Längs med sjön når man på cirka 10 minuters promenad en fin bad- och lekplats som fungerar som en naturlig samlingspunkt i byn. Här hålls bland annat gemensamma aktiviteter som midsommarfirande.

Årstiderna gör platsen särskilt levande. Under vår och sommar fylls området av fågelsång från öarna i sjön, vilket skapar en rofylld och speciell känsla. Under vintern, när sjön fryser, finns goda möjligheter till skridskoåkning, promenader på isen eller spontana aktiviteter som ishockey. Området upplevs som lugnt och trivsamt, med vänliga grannar och en fin gemenskap i byn, något vi själva har uppskattat mycket under tiden vi bott här.

Huset är beläget på en lugn återvändsgata på en trivsam hörntomt och har löpande uppdaterats genom åren. Bland annat finns ett modernt kök samt både duschrum och badrum som är renoverade. Bostaden omfattar idag 7 rum och kök fördelade på två plan, med separat groventré, tvättstuga och duschmöjligheter på båda våningsplanen – perfekt för den större familjen.

Med smidig närhet till E4:an mellan Jönköping och Värnamo ges här ett perfekt läge för pendlaren – cirka 30 minuter åt vardera håll. Här har ni chansen att förverkliga villadrömmen på landet strax utanför stadens puls.
Den lantliga känslan kombineras med naturskön omgivning, vilket skapar en harmonisk och avkopplande livsmiljö.

Varmt välkomna med Er intresseanmälan!

Visningar

På G!
Först på Boneo
Vaggeryd

Hasselstigen 1

Villa170 + 28920 m² tomt

Mäklare

banner

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Hasselstigen 1
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 119 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Vaggeryd

Hasselstigen 1

Villa170 + 28920 m² tomt

Mäklare