På Bäckevägen 2 finner du denna charmiga fastighet med två välskötta stugor i mycket gott skick – perfekt för dig som söker ett bekvämt boende nära hav och natur. Den soliga hörntomten erbjuder en lugn och privat miljö där du kan njuta av avkoppling året runt, med gångavstånd till salta bad i Gullmarn och vacker natur precis runt knuten.
Tomten om 1 355 kvm är lättskött och omges av en hög, tät tujahäck som ger ett insynsskyddat och grönskande intryck året runt. Här finns gott om plats för både lek, odling och lata sommardagar på gräsmattan. Flera trevliga uteplatser skapar naturliga samlingspunkter för både familj och gäster.
Storstugan om 61 kvm erbjuder tre rum och kök, varav två sovrum, och har en genomtänkt planlösning för ett bekvämt boende. Här finns ett fullt utrustat kök samt ett badrum med dusch, tvättmöjligheter och golvvärme. Från stugan når du ett härligt uterum samt en mindre altan med plats för grill och sommarkvällar i solen.
På tomten finns även ett stilrent Attefallshus om 20 kvm som fungerar utmärkt som gäststuga. Här möts du av hög standard med vattenburen golvvärme, helkaklat badrum och bastu – perfekt för avkoppling efter en dag vid havet. Utanför finns ett generöst trädäck med spabad och en praktisk utedusch som förstärker känslan av ett privat spa i trädgården.
Fastigheten erbjuder dessutom två båtplatser. Den ena ligger nere vid bryggan och kostar endast 1 500 kr per år, medan den andra finns via servitut på vajer runt udden – perfekt för dig som vill ha nära till båtlivet och skärgården.
Läget är mycket attraktivt med närhet till både hav och skog samt flera fina badplatser med sandstrand, bryggor och klippor. Cirka två kilometer bort ligger populära Gårvik med kiosk, badplats och sommaraktiviteter som volleyboll, fotboll och simskola.
För golfentusiasten ligger Torreby golfbana endast tio minuter bort, vackert belägen i en slottspark med utsikt över Gullmarsfjorden. I närområdet finns även Vann Spa med hotell och restaurang. Centrala Munkedal nås på cirka 13 minuter med bil och till välkända kustorter som Lysekil, Smögen och Fjällbacka är det ungefär 3,5 mil.
En mycket trivsam fastighet som passar lika bra som fritidsboende som permanentbostad – ett riktigt sommarparadis att njuta av året om.