På vackra Hasslö, i det eftertraktade området Hallarna ligger Lagunvägen 11 med ett riktigt fint läge i natursköna omgivningar. Här bor du med behagligt gångavstånd till havet och salta havsbad. Fin trädgårdstomt med stenhällar som bildar naturliga uteplatser i tomten och som till viss del avgänsas av stenmur mot skogsparti som ger ett insynsskyddat läge. Det generösa altandäcket i bästa söderläge blir snabbt en favoritplats – perfekt för långa, soliga dagar från morgon till eftermiddag.
Huset erbjuder 46 välplanerade kvadratmeter där varje yta nyttjas på ett smart sätt. Interiören är fräsch och inbjudande med nya golv och tapeter som skapar en modern och trivsam känsla. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum optimerar ytorna och ger ett luftigt intryck.
Här finns en välkomnande hall med goda förvaringsmöjligheter samt ett duschrum som renoverades 2014. Under 2022–2023 har bostaden uppdaterats ytterligare med nytt kök och moderna vitvaror.
På fastigheten finns även garage samt ett praktiskt förråd med separat ingång.
En kort promenad bort ligger Hallahamnen – en charmig liten fiskehamn. Runt om på Hasslö når du enkelt service via cykel, såsom matbutik, skola och restauranger. På den södra delen av ön hittar du dessutom populära Sandviken med sin fina sandstrand.
Ett perfekt sommarboende i en vacker skärgårdsmiljö – varmt välkommen på visning!