Välskött och mycket trivsamt fritidshus med naturskönt läge beläget mellan Horn och Kisa. Ett sommarnöje som är helt abonnemangslöst. 2024 installerades ny solcellsanläggning från Sunwind som ger elektricitet til 12 volts system. Lampor samt kyl drivs på panel och laddningsbara batterier. På kort gång- och cykelavstånd når man fin badplats vid Trossbonäs, sjön Åsunden. Boyta om ca 60 kvm vilket fördelar sig med en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum med gedigen eldstad som sätter guldkant på tillvaron i en sensommarkväll. Runt denna mitt når man tre vardera sovrum med dubbla sängar och ett fjärde krypin för en singelsäng. Förråds- och dassbyggnad på tomten.
För någon skulle kanske tomten även kunna vara en vacker plats att sätta ner bopålarna och bygga sig en större permanentbostad, genom att flytta befintlig byggnad lite i sidled på tomten har man redan en väl fungerande gäststuga. Detta mycket prisvärda sommarboende finner ni med närhet till Horn, Kisa och Björkfors i vackra och natursköna Kinda kommun som kan erbjuda byamarknader och mycket aktiviteter året om. Här får sannerligen kropp och själ ro och tid för återhämtning!
Åsundens klara och rena vatten inbjuder till såväl badliv som båtliv. Det finns en välskött småbåtshamn i Horn. Där finns bland annat även en välsorterad matvaruaffär, en obemannad bensinstation, café, vandrarhem, brädgård och biograf. Kinda kännetecknas för sin levande landsbygd, som till exempel Valö café vid festplatsen i Björkfors. Detta är trakten i det sjörika Kinda som erbjuder såväl att kunna paddla, åka båt, vandra eller cykla utmed kanalen och även sportfiske är tillåtet mot fiskekort.