Välkommen till en sommardröm!
Denna röda stuga med vita knutar ligger sist på en grusväg, omgiven av vacker lövskog runt omkring och med granne endast åt ett håll.
Från huset ser man vintertid ner till Ryssjön samtidigt som det är under 1 km till havet.
Stugan har renoverats mycket under början av 2000-talet och har badrum, kök med matplats, två entréer och vardagsrum på entréplan. I köket finns vedspis och vardagsrummet har kakelugn. Entréplanet har strax under 2 meter i takhöjd. Utanför verandan på framsidan finns ett generöst trädäck, som sträcker sig hela vägen till andra entrén, med utsikt mot husets framsida och trädgården.
Ovanvåningen har högre takhöjd men snedtak och är uppdelad i två rum med plats för fyra sängar. Vitmålad panel ger en rymlig och mysig känsla på ovanvåningen.
Tomten är en lättskött gräsmatta som sluttar svagt mot vägen.
Enskilt vatten som delas med grannen med nyare filteranläggning. Avloppet är en trekammarbrunn med infiltration. Infiltrationen behöver läggas om på fastigheten senast 2028, men avloppet fungerar för bruk idag. (Fastigheten ligger utanför området som kommer att få kommunalt V/A.)
Nuvarande ägare använder stugan som fritidsbostad och är här även vintertid, även om det var många år sedan någon bodde här permanent.
Ta chansen att boka er på visning av ett semesterparadis i vackra Blekinges skärgård med närhet till havet.