Solljus genom munblåsta glas, detaljrika takrosetter, solkatter över oljad ekparkett, svindlande takhöjd och mäktiga rumsvolymer. Det fullkomligt rungar av tjugotalets varma karaktär och känsla i våningen på Östra Rönneholmsgatan 21. Bostadens 188 kvadratmeter fördelar fem rum och kök på näst högst våningsplanet med genomgående ljusinsläpp från öst och väst. Från de höga fönsterna i sällskapsrummen uppenbarar sig en fri utsikt mot Pilstorpsparkens grönskande skrud. Fönsterna i lägenhetens övriga rum, liksom balkongdörrarna, öppnas mot den kringbyggda innergårdens lugn. Kvarteret är levande, bevarat och omgivet av kulturella inslag. Tätt på allt stadskärnan har att erbjuda men samtidigt lite lagom avskilt.
Det röda tegelhuset med klättrande grönska är ett välkänt inslag i Malmös stadsbild, uppfört 1929 i nyklassicistisk stil efter arkitekterna August Stoltz och Eiler Graebe. Fastigheten var en beställning från Svenska Sockerfabriks AB och dess anställda. En kulturskatt med Pilstorpsparken som ståtlig granne. Något som många kanske inte vet är att det var just här där parken finns idag, närmare bestämt i juni 1896, som film visades för första gången i Sverige; ”Kinematografen från Paris”.
Våningens stiluttryck domineras av den ursprungliga karaktären där mönstrad ekparkett, takrosetter, spegeldörrar, framtaget tegel, höga fotlister och genomgående originalfönster med tidstypiska beslag och spröjs utgör en solid grund. Men våningen lämnar också utrymme för samtida och avskalade inslag, främst i badrum och kök. Dessa rum tillför en vågad kontrast till det mjuka tjugotalsuttrycket och kombinerar därmed två världar under samma tak. Planlösningen är enkel och erbjuder flexibilitet till hur rummen kan användas. Utöver två sällskapsrummen, kök och tre sovrum finns dessutom ett halvrum i anslutning till entrén; en lounge med utgång till balkongen i väster. En fridfull plats på hög höjd att njuta av soliga eftermiddagar och kvällar på.
Ett vackert hem med högt arkitektvärde och generös boyta, mitt bland Malmös myller.