Varmt välkommen till Gustav III:s Boulevard 161 och denna välplanerade bostad med genomgående ljusinsläpp. Öppna ytor och generösa kvadratmeter i modernt utförande gör bostaden mycket trivsam.
Innanför dörren möts du av en rymlig hall med gott om avhängningsmöjligheter, här finns garderober och man når man även den tacksamma klädkammaren. Vidare till köket som är i ett modernt utförande och utrustat med full maskin-park. Köket och vardagsrummet har en semi-öppen planlösning, här finns även plats för ett stort matbord med plats för 8+ personer, perfekt för sociala tillställningar. Badrummet är modernt och rymligt, utrustat med tvättmaskin, torktumlare, förvaring och arbetsyta. Två sovrum varav det ena är större än det andra och leder ut till den mysiga balkongen som bjuder på förmiddag och eftermiddag-sol samt är lugnt belägen mot den fina innergården.
- Attraktiv adress
- Balkong mot mysig innegård
- Genomgående ljusinsläpp
- Välplanerad
- Goda förvaringsmöjligheter
- Låg belåningsgrad (7373 kr/kvm)
- Cykeltur till city
- Fina promenadstråk i Hagaparken
- Utmärkta kommunikationer
- Nära till pendeltågstation
Brf Lovisedal 5 är en välskött förening med en grön och trivsam innergård som erbjuder lekplats och gemensamma ytor för både stora och små. I huset finns garage, vilket ger en extra dimension av bekvämlighet – särskilt under årets kallare månader.
Här bor du i ett populärt och trivsamt område där vardagens bekvämligheter finns nära till hands. I närområdet hittar du ett stort utbud av service, matbutiker, skolor och smidiga kommunikationer, samtidigt som grönområden och naturupplevelser finns runt hörnet. En kort promenad bort ligger Mall of Scandinavia med ett omfattande utbud av shopping, restauranger, caféer och nöjen. För dig som uppskattar en aktiv livsstil finns flera träningsanläggningar, en modern simhall samt fina promenad- och löpspår i Hagaparken. Området erbjuder mycket goda kommunikationer med flera bussförbindelser till bland annat Solna centrum, Tekniska högskolan, Karolinska Universitetssjukhuset och Danderyds sjukhus. Dessutom finns närhet till pendeltåg, tvärbana och flygbussar mot Arlanda samt enkel access till E4 och E18. Inom de kommande åren utvecklas området ytterligare genom den nya tunnelbanestationen i Arenastaden, som blir en del av gröna linjens utbyggnad från Odenplan och ger ännu snabbare resor till centrala Stockholm.
För mer information, vänligen kontakta ansvarig mäklare.