linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
Villa1 rok464 920 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris895 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum1 rok
  • Boyta46
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Tomtarea4 920 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 19 457 kr/m²
  • Byggnadsår1954
  • Dagar på Boneo1 dag

Beskrivning

Härlig stuga mitt i Gesunda!

Välkommen till Gesundavägen 97, en rofylld och charmig plats med naturnära läge i byn Gesunda.

Här erbjuds en hemtrevlig stuga som delvis består av en äldre timmerdel och delvis av en nyare tillbyggnad. Den äldre delen rymmer ett inbjudande vardagsrum i klassisk stil med vackra blyinfattade fönster samt en öppen spis som skapar en varm och mysig atmosfär.

I den nyare delen finns ett modernt kök utrustat med spis, ugn, fläkt, kombinerad kyl/frys samt goda förvaringsmöjligheter. Köket har dessutom plats för en mindre sittgrupp. Vid entrén finns bostadens badrum, utrustat med dusch, tvättmaskin, WC och handfat. I köket finns även extra eldningsmöjlighet genom en vedspis.

Torpargrund med natursten bidrar till den genuina och rustika känslan i huset.

Förvaringsmöjligheter finns i ett separat förråd, beläget endast några meter från huvudbyggnaden. På fastigheten finns även en jordkällare.

Den generösa tomten om 4 920 kvm sträcker sig nedåt och erbjuder gott om utrymme. Den nedre delen består till stor del av skogsmark, vilket skapar en avskild och naturnära miljö.

Fiber finns indraget.

Gesunda är en attraktiv och naturnära by strax utanför Mora, med närhet till både service och ett rikt friluftsliv. Här ligger populära Gesundaberget med sin välkända skidanläggning som erbjuder alpin skidåkning vintertid samt cykling och vandring under sommaren. Från toppen väntar en fantastisk utsikt över Siljanbygden, vilket gör området till ett uppskattat utflyktsmål året om.
Längs vägen upp mot Gesundaberget ligger även det populära besöksmålet Tomteland, som varje år lockar tusentals besökare och bidrar till den levande och trivsamma atmosfären i området.
Närmaste livsmedelsbutik finns på Sollerön, cirka sex kilometer bort. Den charmiga ön mitt i Siljan erbjuder bland annat skola (F–6), idrottsplats, elljusspår, camping, badplatser, livsmedelsbutik samt ett välkänt vikingagravfält.

Välkommen med din intresseanmälan!
Victor Gustafsson | SiljansMäklarna
victor@siljansmaklarna.se

Visningar

Mora

Gesundavägen 97

Villa1 rok464 920 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Gesundavägen 97
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...
Mora

Gesundavägen 97

Villa1 rok464 920 m² tomt

Mäklare