linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
Fritidshus2 rok37,70390 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris995 000 kr
  • BoendetypFritidshus
  • Antal rum2 rok
  • Boyta37,70
  • UpplåtelseformArrende
  • Tomtarea390 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 26 393 kr/m²
  • Byggnadsår1946
  • Dagar på Boneo1 dag

Beskrivning

Välkommen till en mycket charmig och välskött kolonistuga i klassiskt rött med vita knutar och med en stor härlig veranda under tak belägen i ett helt underbart läge på Norr-norra delen av Tunakolonin! Här kan du njuta av ett lugnt och avskilt läge på en hörntomt intill allmänning samtidigt som du har nära till den nybyggda gemensamhetsanläggningen med toaletter, duschar och tvättstuga.

Redan vid första steget genom grinden möts du av en vacker stenlagd gång kantad av blomsterprakt som leder fram till stugans inbjudande entré.

Invändigt erbjuds ett mycket fint skick med genomgående smakfulla ytskikt. Här har all el dragits om och luft/luftvärmepump installerats som bidrar till ett behagligt inomhusklimat under hela säsongen.
Stugan har en trivsam och social planlösning mellan vardagsrum och matplats med gott om plats för både soffgrupp och större matbord. Det ljusa och funktionella köket erbjuder bra arbetsytor, generös förvaring samt utrustning i form av spis, ugn, fläkt och kombinerad kyl/frys. Härifrån nås även den fräscha och torra källaren där man kan förvara exempelvis rotfrukter eller dryck. Sovrummet rymmer enkelt dubbelsäng eller två enkelsängar och erbjuder praktisk förvaring via garderob och skåp.
Den stora verandan under tak, omsluten av lummiga vinrankor, blir snabbt en favoritplats – perfekt för långa sommarluncher och härliga kvällar med familj och vänner. På stugans gavel finns en ingång till ett litet förvaringsutrymme och där finns elskåpet.

Här erbjuds en fantastisk och lummig trädgårdstomt med ståtlig flaggstång och flera härliga uteplatser att njuta av under dagens alla timmar. På tomten finns en rymlig bod med två separata delar – ett praktiskt förråd samt ett fräscht toarum med handfat och nyinstallerad förbränningstoalett.
För den odlingsintresserade finns både växthus och flertalet pallkragar som skapar fina möjligheter att odla egna grönsaker, kryddor och blommor. Intill entrén väntar en mysig stenbelagd uteplats med minimal insyn och här kan man koppla av med morgonkaffet i handen.
Trädgården bjuder dessutom på flera naturliga favoritplatser för utemöbler och umgänge, inte minst under det stora äppelträdet som ger behaglig skugga under varma sommardagar. Här samsas vackra rosor, vinbärsbuskar, vinrankor, syrener och perenna växter i en harmonisk och blomstrande miljö.


Denna stuga har ett fantastiskt rofyllt läge med endast ca 50 meter till toalett och dusch och nära till en lekplats för barn och barnbarn. Detta område har en egen badplats som måste ses! Varför inte starta dagen med ett dopp!

I Tunakolonin erbjuds dessutom ett levande föreningsliv med uppskattade aktiviteter såsom midsommarfirande, loppisar och andra sociala evenemang.

Här väntar en plats att verkligen trivas på många år framöver!

Visningar

Tunabackar, Uppsala

Klintvägen 343

Fritidshus2 rok37,70390 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Klintvägen 343
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...
Tunabackar, Uppsala

Klintvägen 343

Fritidshus2 rok37,70390 m² tomt

Mäklare