Välkommen till John Bergs Plan 3, en underbar tvåa om 58 kvm högst upp i huset, med dubbla balkonger, öppen spis och en planlösning som verkligen tar vara på bostadens fina ljus och rymd.
Här bor du på våning 6 av 6 med en härlig känsla av lugn och frihet. Bostaden erbjuder ett generöst vardagsrum med gott om plats för både soffgrupp och matbord, där den öppna spisen blir en naturlig mittpunkt och skapar en varm och ombonad känsla året om. Från vardagsrummet nås den ena balkongen, vilket förlänger den sociala ytan under årets varmare månader.
Köket är fräscht och modernt med stilren känsla, bra arbetsytor, god förvaring och diskmaskin. Här finns plats för matlagning i vardagen samtidigt som planlösningen gör bostaden trevlig att umgås i.
Sovrummet är rymligt och rofyllt med plats för dubbelsäng och förvaring. Härifrån nås bostadens andra balkong, vilket ger en lyxig känsla och gör att hemmet får flera naturliga platser för avkoppling. Badrummet är fräscht och modernt med tvättmaskin, vilket gör vardagen extra smidig. Dubbla balkonger, öppen spis, högst upp i huset och ett modernt skick, detta är en bostad som har det lilla extra och som bör upplevas på plats.
Här bor du med ett tydligt lugn runt John Bergs Plan, trots att du har Fridhemsplan med kommunikationer, service och butiker bara några minuter bort. I närområdet finns Västermalmsgallerian och stora matbutiker som gör vardagen enkel, samtidigt som du har ett brett utbud av restauranger och caféer inom räckhåll.
På kort avstånd väntar dessutom Kungsholms Strand och Karlbergskanalens vackra promenadstråk, där du kan njuta av vattnet och den klassiska miljön med Karlbergs slott som en naturlig del av utsikten. Härifrån tar du dig smidigt vidare längs vattnet mot Hornsbergs Strand, Fredhälls badklippor och Norr Mälarstrand.
Varmt välkommen på visning!