Radhus i mindre format! Här bor du i en möjlig mini-trea med två uteplatser där du kan njuta av solen stora delar av dagen. Morgonkaffet avnjuts med fördel på husets lugna baksida, medan solen senare under dagen hittar till framsidan som är belägen i ett attraktivt sydvästläge. Här kan du njuta av kvällssolen och långa middagar i en trivsam och insynsskyddad miljö.”Huset är vackert inramat av grönskande häck som ger ett insynsskyddat läge både inne och ute. Inga större renoveringar har genomförts i närtid så potentialen att förvandla detta till ditt drömhem är enorm. För dig som har behov av ytterligare ett sovrum finns en enkel möjlighet att dela av vardagsrummet, se alternativ planlösning. Bostaden erbjuder goda förvaringsmöjligheter tack vare vindsutrymmet som nås direkt från hallen samt ett rymligt uteförråd som även bidrar till ett behagligt insynsskydd
Busshållplats finns två minuter från huset och närmsta centrum ligger i Norrviken och erbjuder matbutik, restauranger och vårdcentral. I Rotebro handelsplats hittar du ett stort Coop och Willys, systembolag, apotek, frisör, restaurangkedjor och andra småbutiker. 10 minuter bort ligger även Häggviks Handelsplats med bland annat Ica Maxi, Coop, Systembolaget, Blomsterlandet, SATS, Jysk med flera, eller ytterligare 5 minuters körning tar dig till Sollentuna Centrum med många butiker, restauranger och annan service.
Från Norrvikens pendeltågsstation tar det 6 minuter till Sollentuna där det går bussar dygnet runt. Restiden till Stockholm City är omkring 22 minuter och ungefär lika lång till Arlanda. Med pendeltåget går det också att åka till Uppsala utan tågbyte.
I Viby bor man med naturen som närmaste granne. Järvafältet, inte långt från bostaden, är ett stort naturområde, som bjuder på insjöar, bondgårdar, ridskola, café och motionsslingor. Är du golfintresserad har du flera fina golfbanor i närheten. För barnen finns många bra förskolor och skolor, både kommunala och privata. Populära Sollentuna Musikklasser, på Häggviksskolan, fyra hållplatser bort med buss. Våra små vänner har även fina lekparker och grönområden att leka och springa av sig i. Norrvikensjön och Edsviken lockar till bad sommartid. När isen lagt sig vintertid plogas Norrvikensjön och förvandlas till en härlig skridskobana. Kanotklubben, vid Norrvikensjön, hyr ut kanoter och sup:ar (stand up paddle boards) under sommaren och skridskor under vintern.