Välkomna till ett unikt tillfälle att förvärva ett mycket trevligt bostadsrättsradhus i omtyckta Frennarp. Här bor ni med känslan av ett eget hus – men utan de kostsamma och tidskrävande delarna som vanligtvis följer med ägandeform. Ingen lagfart, inget pantbrev, inget tak att byta – bara att flytta in och börja trivas direkt.
Bostaden erbjuder en välplanerad och generös planlösning med sociala ytor, flera sovrum och fina möjligheter att anpassa hemmet efter familjens behov. Det stora matrummet ger plats för både vardag och fest, medan det intilliggande rummet med fördel kan nyttjas som sovrum, kontor eller tv-rum.
Ett av hemmets verkliga guldkorn är det fantastiska inglasade uterummet om ca 25 kvm med gjuten betongplatta och golvvärme – en naturlig förlängning av bostaden som kan nyttjas stora delar av året. Här skapas en härlig plats för middagar, avkoppling och umgänge med fin kontakt mot den privata, insynsskyddade trädgårdssidan och grönskan utanför.
Huset har ett optimalt lugnt läge på området samtidigt som det är nära till den stora gemensamma parkeringen. Brf Riksbyggen Halmstadshus nr 8 är en mycket välskött förening med stabil ekonomi som erbjuder flera bekvämligheter för sina medlemmar såsom vaktmästare, lånesläp, festlokal, bastu med mera.
Ett bekvämt, rymligt och trivsamt boende i ett uppskattat område – varmt välkomna att uppleva detta hem på plats!