Svarte är tätorten endast några kilometer väster om Ystad. Körsträckan mellan centralorten och Svarte är bedårande vacker. Väg 9 går precis längs havet och du kan njuta av den vackra utsikten över Östersjön. Och faktum är - charmen finns där alla årstider.
Svarte har egen badbrygga nere vid havet och strax intill finns en skeppssättning vid namn Disas ting. Svarte Strandcafé är restaurangen vid stranden som sommartid erbjuder uteservering med rättigheter bara några meter från vattnet.
Byns skola sträcker sig upp till årskurs 6. Kanske bäst av allt är järnvägsstationen. Pågatågen tar dig till Ystad och vidare till Simrishamn i öster och till Malmö, Lund och Köpenhamn i väster.
Cykelvägen från Svarte tar dig hela vägen till Ystad.
De senaste åren har Svarte växt västerut. En ny, modern och trevlig del har växt fram. Senaste tillskottet är den obemannade livsmedelsaffären vid stationen.
Välkommen till Litteraturgatan 61, innanför ytterdörren väntar en entré och hall med klinkergolv. Badrum med klinkergolv, kakel på väggar, dusch.
Stort trevligt allrum med parkettgolv, fönster i väster, söder och öster. Utgång till uteplats i väster, magisk utsikt. I öppen planlösning med allrummet finns köket, köksinredning i vitt, stenkomposit som bänkskivor.
Tvättstuga med klinkergolv, tvättmaskin och torktumlare, arbetsytor. Förråd.
Ovanvåning med allrum, parkettgolv, fönster med utsikt, västerläge. Badrum med klinkergolv, kakel på väggar, badkar.
Tre bra sovrum med parkettgolv, utsikt mot olika vädrstreck, garderober.