Välkommen till ett trivsamt och välbeläget hus i omtyckta Toltorpsdalen – här bor ni i ett lugnt och grönt villaområde med sol från morgon till kväll och en härligt uppvuxen trädgårdsmiljö. På den plana tomten om 746 kvm ligger detta hus från 1928 med stor potential för den som söker ett mindre hus med charm, karaktär och möjligheten att skapa sitt eget drömboende över tid.
Huset är ett 1-planshus med källare och inredd vind. Entréplanet erbjuder ca 57 kvm med ett hemtrevligt intryck och en planlösning som passar såväl singelhushållet som det mindre hushållet. Här finns kök och vardagsrum med utgång till ett inglasat uterum. På entréplanet finns även wc samt separat duschrum. En trappa upp nås den inredda vinden med låg takhöjd där det idag finns två rum samt ett mindre rum som kan användas för förvaring.
Den uppvuxna och plana tomten är något alldeles extra och erbjuder en grönskande miljö med flera fruktträd såsom äpple, plommon, körsbär och aprikos samt hassel och björnbär. Här finns även flertalet vackra prydnadsträd och buskar, bland annat Ginkgo Biloba, ormhassel, magnolia och rhododendron, vilket skapar en lummig och trivsam trädgårdsmiljö med stor variation året om. Det fina solläget gör att ni kan njuta av solen under hela dagen.
På fastigheten finns även en fristående bod om ca 20–25 kvm med vidbyggd mindre carport klädd med stående träpanel samt ett växthus om ca 7 kvm – perfekt för odlingsintresserade.
Här bor ni i ett mycket uppskattat område med närhet till både natur, skolor, service och smidiga kommunikationer mot såväl Göteborg som Mölndals innerstad. Ett hus med fint läge i området och stora möjligheter för nästa ägare att skapa ett riktigt trivsamt hem över tid.