linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Lägenhet2 rok41

Fakta om bostaden

  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum2 rok
  • Boyta41
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Byggnadsår1913
  • Våning 2 av 5
  • HissJa
  • Avgift till föreningen2 736 kr/mån

Beskrivning

Välkommen till denna charmiga tvåa från 1913 där tidstypiska detaljer möter modern komfort i en harmonisk kombination. Belägen på våning 2 erbjuds ett högt och fritt läge med ett fantastiskt ljusinsläpp från stora fönsterpartier och en rymlig balkong med utsikt över takåsar och den lugna innergården. Bostaden präglas av vackra sekelskiftesattribut såsom generös takhöjd, genomgående trägolv och stora fönster som skapar en luftig och inbjudande atmosfär. Den välplanerade planlösningen erbjuder ett rymligt sovrum med god förvaring i garderober, ett stilrent och tidlöst kök med gott om skåpsförvaring samt ett lättmöblerat vardagsrum med plats för både soffgrupp och matbord. Från vardagsrummet nås den härliga balkongen som blir en naturlig förlängning av hemmet under årets varmare månader.

Ett hem för dig som söker karaktär, ljus och balkong i en fastighet med anrik historia och ett attraktivt läge.

Här bor du i en välskött och stabil förening med god ekonomi. Bf Ansgarius u.p.a äger marken och genomförde stambyte 2008. Föreningen har dessutom fem affärslokaler som genererar löpande intäkter och bidrar till en trygg ekonomi. Till lägenheten hör både vinds- och källarförråd som ger extra förvaringsmöjligheter.

Precis utanför porten breder Högalidsparken ut sig, med den ståtliga Högalidskyrkan som en vacker siluett – en oas mitt i stan! Hornstull är en stadsdel som passar dig som gillar att bo i ett lugnt område med närhet till vatten och härlig natur med fina promenadstråk, men ändå nära till trevliga barer, restauranger och caféer. Intill Hornstull finner du vackra Långholmen med badplats, caféer och fina löprundor eller promenader längst vattnet. Hornstull Centrum ger dig shopping och Ica Kvantum på källarplanet. Trevliga restauranger och caféer som finns i området är t ex. Ramblas, Forma, Café Dello Sport, Tjoget, Hornhuset och Indian Garden. Perfekta kommunikationer finns via Tunnelbanans röda linje eller flertalet bussar som enkelt tar dig vidare genom staden. Från Hornstull går även flygbussarna till Arlanda.
På G!
Först på Boneo
Stockholm

Högalidsgatan 34B

Lägenhet2 rok41

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Högalidsgatan 34B
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 4 054 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Stockholm

Högalidsgatan 34B

Lägenhet2 rok41

Mäklare