linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Kedjehus6 rok185316 m² tomt

Fakta om bostaden

  • BoendetypKedjehus
  • Antal rum6 rok
  • Boyta185
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Tomtarea316 m²
  • Byggnadsår1972

Beskrivning

Detta boende ligger som kommande och planeras att visas i slutet av augusti. Kontakta ansvarig fastighetsmäklare på maria.persson@lansfast.se eller på 0707 820011 för mer information och vid frågor redan nu.

På en av Fålhagens lugna villagator ligger detta välplanerade kedjehus. Genom nuvarande ägares omsorgsfulla om- och tillbyggnad har hemmet fått en sällsynt kombination av stora sociala ytor, en rymlig uthyrningsdel och uppställningsplats för två bilar, varav en under tak. Här finns det flera genomtänkta bekvämligheter utöver det vanliga, exempelvis dimbar smartbelysning och solpaneler som bidrar till en god driftsekonomi.

Läget förenar det stadsnära med det stillsamma. Härifrån är det bara några minuters promenad till Resecentrum och E4:an nås snabbt. Det är ett pendlarläge som få områden kan mäta sig med. Samtidigt är tomten lättskött och kvarteret präglas av ro.

Planlösningen är generös och flexibel. Med fyra sovrum samlade på samma plan och totalt 3 badrum passar huset både den lilla och den större familjen. Boarean rymmer en hall med god förvaring och ett modernt, ergonomiskt kök med rikliga arbetsytor. Härifrån öppnar sig ett mycket stort vardagsrum, där eldstaden och de generösa fönsterpartierna ger värme och ljus. På entréplanet finns även gästtoalett och tvättstuga. En trappa upp tar en övre hall emot, väl lämpad som kontorshörna eller mindre allrum. Där ligger fyra sovrum och två badrum, varav det ena är en suite.

Huset rymmer dessutom en uthyrningsdel med ett komplett kök, badrum, bastu och fina ytor för både sovrum och allrum. Den öppnar för flera möjligheter: uthyrning till student, en övernattningslägenhet i Uppsala eller ett bekvämt generationsboende under samma tak. På husets baksida finns en skyddad uteplats under markis, omgiven av grönska med bland annat syren, körsbär, och röda vinbär.

Fålhagen uppskattas just för sin kombination av närhet och lugn. I omgivningarna finns väl ansedda förskolor och skolor. De stora lekparkerna Cirkuslekparken och Gunstalekparken har blivit naturliga mötesplatser för både barn och vuxna. Till området hör även belysta konstgräsplaner och uterum.

Välkommen med din intresseanmälan!
På G!
Först på Boneo
Fålhagen, Uppsala

Liljegatan 22A

Kedjehus6 rok185316 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Liljegatan 22A
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...
På G!
Först på Boneo
Fålhagen, Uppsala

Liljegatan 22A

Kedjehus6 rok185316 m² tomt

Mäklare