- Möjlighet att sätta sin egna prägel
- Högt upp i huset med begränsad insyn
- Två stora garderober
- Närhet till centrum och kommunikationer
Nu presenteras en trea med fantastiska möjligheter, högst upp i huset på populära Betsövägen. Lägenheten är i stora drag i original utförande, perfekt för dig som söker en bostad att sätta sin egna prägel på. Här bor du högst upp i huset på våning 2/3, utan insyn och med fint ljusinsläpp från stora fönsterpartier.
Köket erbjuder goda arbetsytor samt förvaring, köket är i original utförande med en snygg och stilren 60-tals stil. Vardagsrummet är lättmöblerat med stora fönsterpartier som släpper in rikligt med dagsljus. Lägenheten har genomgående ljusa och fräscha ytskikt, här finns det plats för både matplats och soffplats. Lägenheten har även en inbjudande hall med förvaringsmöjligheter.
Badrummet är helkaklat med ljusa tidlösa färger. Utrustat med wc, badkar med dusch, tvättmaskin, tvättställ och spegelskåp med belysning. Båda sovrummen erbjuder gott om utrymme för stor säng, tillhörande sängmöbler och förvaring. I varje sovrum finns det även en stor garderob.
Föreningen har genomfört flera större renoveringar, bland annat nya hissar och stamspolning. Vidare har föreningen stora framtidsplaner, "Betsövägen Vision", där samtliga lägenheter ska få en balkong eller altan, huset få en ny fasad och nya entréer. På Röda längan planeras det för en påbyggnad med tre nya våningar som ger plats för cirka 55 nya bostäder. På den veckade inglasningen av fasaden byggs det balkonger. Den spektakulära omgestaltningen är signerad Wingårdhs Arkitektkontor. Föreningen beräknar att försäljningen av de 55 lägenheterna kommer bekosta ombyggnationen av det ursprungliga huset.
Läget på Betsövägen kan inte bli bättre, med närhet till grönområden, kommunikationer och service. Orminge centrum, som är ett av Nackas populäraste centrum, ligger ett stenkast bort och tillhandahåller alla nödvändiga butiker, bland annat restauranger, apotek, flera matbutiker och bra tillgång till parkering. Helt enkelt ett boende som kombinerar bekvämlighet och charm. Flertalet bussar går näst intill dygnet runt och tar dig in till slussen på ca 20 minuter.
Den här lägenheten vill du inte missa - varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för visning!