Välkommen till underbara Luthagen och den mycket välskötta bostadsrättsföreningen Stabbygårdarna. Här bor du i klassiska kvarter och kan bli en del av gemenskapen runt den omåttligt populära och otroligt stora innergården. Här ryms lekplats, öppna ytor, möjligheter till grillning och mycket mer. Fortfarande så härligt socialt som tanken var när fastigheterna uppfördes på 1950-talet.
Bostaden är från början en trea med uthyrningsdel, vilken skulle gå att återställa för den som vill. I nuläget disponeras lägenheten som en vanlig trea men med gäst-wc, vilket brukar vara populärt. Det härliga köket har fått sig en översyn och jämfört med den ursprungliga utformningen finns nu plats för större matbord och mer svängrum. Det gör mycket för helhetskänslan och får hemmet att upplevas större än det faktiskt är. Den möblerbara hallen är navet i bostaden vilket skapar ett fint flöde mellan rummen. Från vardagsrummet kan du stiga ut på balkongen och blicka ut över den vidsträckta innergården. I dagsläget pågår en renovering av balkongerna och då passar man på att göra dem lite större.
Området Luthagen är mycket populärt och det är lätt att förstå varför. Bebyggelsen består i huvudsak av flerbostadshus om tre-fyra våningar och uppfördes under första halvan av 1900-talet. I kombination med bra avstånd mellan husen erhålls en miljö rik på dagsljus som gör det trevligt att vistas ute. Här finns också ett väletablerat utbud av den service och handel som efterfrågas till vardags, liksom gott om barnomsorg och skolor. Lägg därtill underbara Stabbyskogen med promenadstråk, elljusspår och hundrastgårdar så får du en stadsdel som har allt.
Välkommen med din intresseanmälan!