Rikta era blickar mot en fantastiskt fin tvårummare där listan med fördelar är lång. Nu erbjuds en topprenoverad tvårummare på 65 kvadrat, belägen på andra våningen med två uteplatser i varsitt väderstreck.
Vi befinner oss på omtyckta Tuvgatan i Vidingsjö där låghusen slutar och skogarna tar vid. Ett lugnt och trivsamt område där du bor i utkanten av stan med närhet till naturen samtidigt som du har goda kommunikationer och närhet till stadens utbud av handel och service.
Lägenheten har varsamt renoverats och håller en genomgående fin, smakfull interiör. Du välkomnas av den rymliga hallen med öppen planlösning mot vardagsrummet. Det stilrena köket är rymligt och välplanerat med utrymme för matbord intill fönstret. Här finns gott om arbetsytor, förvaring i skåp och full maskinell utrustning. Det helkaklade badrummet lämnar ingen besviken med en hög standard och komfort och är utrustat med kombitvättmaskin. Vardagsrummet är socialt utformat med utgång till balkong under tak i soligt söderläge. Sovrummet är väl tilltaget med gott om plats för dubbelsäng och övrigt möblemang, dessutom finns utrymme för garderober vid behov.
I Brf Vidingsjö 2 kan man som boende dra nytta av flertalet fördelar. Föreningen bildades i slutet på 70-talet och har mycket god ekonomi till följd av dess låga belåning och väl underhållna fastigheter. Som följd av den goda ekonomiska ställningen hålls avgifterna låga för de boende. För 3 990 kr i månaden ingår värme, vatten, kabel-TV, bredband och el. Föreningen tillhandahåller sina medlemmar bl.a. en gemensam tvättstuga, biltvätthall, snickarbod, målarbod, boulebana, lekplatser, fina gräsytor för lek och spring samt odlingslotter. Parkeringsplats går att hyra för 100 kr i månaden och garage (med viss kötid) går att hyra för 300 kr i månaden.
Här bor man nära naturen samtidigt som avståndet till staden är bekvämt med goda kommunikationer. På nära avstånd finns flera förskolor och skolor. För den träningsintresserade återfinns motionsspår, fotbollsplaner och utegym i den intilliggande Vidingsjöskogen! Här ligger även Vidingsjö motionscentrum dit man kan gå för att grilla, leka i lekparken eller äta picknick med vänner. Det tar bara några minuter att gå från bostaden.
Detta är definitivt ett tillfälle att ta vara på - varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information!